Od 2004 roku istnieje w naszym mieście Sekcja Morsów ‚Biały Miś’ przy JKKT. Prezesem klubu jest Jan Piłat, który przygodę z kąpielami zimnowodnymi rozpoczął na początku lat 80-tych w Gdyni podczas tzw. wyjazdów regeneracyjnych.

Morsem może zostać każdy, bez względu na wiek. Jedynie osoby o zbyt wysokim ciśnieniu powinny unikać tego typu atrakcji. – Nasze kąpiele to samo zdrowie. Wpływ krótkotrwałego działania zimnej wody wykazał ogromne korzyści dla układów i narządów organizmu ludzkiego, m.in. hartowanie organizmu, zapobieganie chorobom przeziębieniowym już po krótkim okresie uprawiania tych kąpieli oraz korzystny dla organizmu wpływ mikroelementów występujących w wodzie w tym okresie – zachęca do kąpieli Jan Piłat.

A żeby zimnowodne pływanie przyniosło pożądany efekt należy stosować się do zaleceń instruktora. Przed każdą kąpielą morsy wykonują gimnastykę rozgrzewającą i dopiero po niej wchodzą do wody, niezanurzając przy tym głowy. Pływanie odbywa się w wodzie w temperaturze do 0 C. Osoby, których kąpiel odbywa się po raz pierwszy, nie mogą przebywać w wodzie więcej niż 30 sekund, pozostali uczestnicy kąpią się nie więcej niż 3 minuty. Po kąpieli niezbędna jest ponowna rozgrzewka w postaci biegu czy przysiadów. W regulaminie kąpieli zimnowodnych wyraźnie zaznaczony jest absolutny zakaz spożywania alkoholu przed kąpielą.

Więcej można przeczytać w najnowszym numerze miesięcznika ‚Jastrząb’.