Na tym etapie zespoły zagrają systemem mecz i rewanż. Prawo do walki o piątą lokatę wywalczy ten zespół, który wygra oba spotkania lub w przypadku remisu będzie posiadał lepszy bilans bramkowy. Początkowo planowano odstąpić od rywalizacji o niższe lokaty, za czym opowiadały się kluby, ale mimo niskich celów i mniejszej motywacji dla zawodników drużyny zagrają o pozycje 5-8.
 
Choć sezon się nie skończył, postawa beniaminka – JKH GKS Jastrzębie została już doceniona. Głównym celem klubu było bowiem utrzymanie, a tymczasem JKH potrafił powalczyć z najlepszymi. Nie było zespołu, który by nie przegrał z GKS Jastrzębie w sezonie 2008/2009.

Klub z nad czeskiej granicy swoje aspiracje będzie chciał zapewne przypieczętować jak najlepszą pozycją na zakończenie rozgrywek. Po odpadnięciu z rywalizacji o medale (trzy porażki w ćwierćfinale z Cracovią) Jastrzębiu przyjdzie powalczyć teraz o piątą pozycję, która jest jak najbardziej w ich zasięgu.

Rywalem w dwumeczu będzie Zagłębie Sosnowiec, z którym beniaminkowi grało się całkiem nieźle jak na występy w ekstralidze po wielu latach przerwy. Ogółem zespoły z Jastrzębia i Sosnowca rozegrały pomiędzy sobą cztery spotkania w rundzie zasadniczej, inkasując po dwa zwycięstwa nad rywalem. Także bilans bramek jest bardzo wyrównany (14:12 na korzyść Zagłębia).

Faworytem zdają się być jednak sosnowiczanie, którzy w ćwierćfinale stoczyli pasjonujący i trwający pięć spotkań pojedynek ze Stoczniowcem Gdańsk. Aż trzy mecze kończyły się dopiero po rzutach karnych, co świadczy o tym, że Zagłębie było bardzo blisko półfinału. Nie wiadomo czy po tak wyczerpującej walce i odpadnięciu z gry o medale wystarczy zawodnikom motywacji do końca. Dlatego też wynik spotkania JKH GKS Jastrzębie – Zagłębie Sosnowiec pozostaje sprawą otwartą.

JKH GKS Jastrzębie – Zagłębie Sosnowiec / pt 27.02.2009 godz. 18:00

Bilety:10 zł – normalny, 5 zł – ulgowy.
Osoby upoważnione do zakupu ulgowych biletów – kobiety oraz uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich, studenci studiów dziennych (na podstawie ważnych legitymacji). Dzieci do lat 9 (pod opieką dorosłych) – wstęp wolny.
 
Mariusz Wójcik – www.SportoweFakty.pl