Wiedza poparta pracą, trochę talentu, do tego łatwość nawiązywania kontaktów i swoboda wypowiadania się – to najlepszy przepis na sukces. Od lat już stosuje go Łukasz Kasza – maturzysta z Zespołu Szkół nr 1, reprezentant Polski podczas ekologicznej konferencji państw Europy na Cyprze.

Łukasz Kasza to urodzony humanista. Pasjonuje się historią w szczególności historią XX wieku. Za swoje największe osiągnięcie uważa zajęcie 25. miejsca w 50. Olimpiadzie Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym. W tej olimpiadzie, której finał odbył się w Warszawie, wzięło udział 21 tys. uczestników. Podczas finału olimpiady Łukasz wykazał się wiedzą na temat najnowszej historii Polski i świata, znajomością polityków i spraw bieżących – Staram się jakoś ukierunkować na nauki humanistyczne związane z prawem czy politologią. Nie ukrywam, choć może dziwnie to zabrzmi, że do niektórych olimpiad podchodziłem z wyraźnych zysków, by pozyskać jak najwięcej punktów podczas rekrutacji na studia – wyjaśnia maturzysta. Oprócz codziennej nauki w szkole, przygotowań do matury, realizacji własnych pasji, Łukasz brał udział w wielu olimpiadach przedmiotowych. Jak mówią nauczyciele licealisty, zawsze z wszystkim zdążył, gdyż nie marnuje ani minuty. W ubiegłym roku szkolnym 2007/2008 zaowocowało to średnią 5,37 na świadectwie, za co otrzymał stypendium Prezesa Rady Ministrów.

Cypryjska przygoda
W marcu tego roku Łukasz Kasza wraz z Małgorzatą Kijas pod opieką pani Jolanty Mączki, reprezentowali nasz kraj na konferencji ekologicznej państw Europy na Cyprze. Tematem przewodnim konferencji było hasło ‚Europa mój dom’. Łukasza najbardziej pasjonują wystąpienia publiczne. Dobrze się czuje mówiąc do większej ilości osób i sprawia mu to dużo radości. Udowodnił to między innymi podczas cypryjskiej konferencji. Ucząca Łukasza języka angielskiego, pani Jolanta Mączka przytacza pewną historię. – Kiedy podczas spotkania na Cyprze, na samym końcu gdy mieliśmy przemówienia, podany został wątek, by wszystkie państwa będące na konferencji działały na rzecz środowiska. I wtedy zostało zadane takie retoryczne pytanie w języku angielskim: Potrzebujemy zmian. Czy potrafimy to zrobić? Wtedy Łukasz na samym środku sali odpowiedział: Yes, we can!

Więcej można przeczytać w najnowszym numerze miesięcznika Jastrząb