Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na obchody Międzynarodowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji 20 i 21 kwietnia w siedzibie MBP gościć będą autorzy książek dla dzieci – Dariusz Rekosz oraz Andrzej Żak.
W poniedziałek, 20 kwietnia, o godzinie 11.00 gościem biblioteki będzie Dariusz Rekosz – autor popularnych książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz słuchowisk radiowych. Członek Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych-Polskiej Sekcji IBBY, zajmującego się promocją czytelnictwa. W 2008 roku został mianowany Honorowym Ambasadorem Literatury Dla Dzieci i Młodzieży Kampanii Mama, Tata & myself. Autor serii książek dla dzieci z ilustracjami Bohdana Butenki ‚Mors, Pinky i’, opowiadającej o przygodach dwojga dziesięciolatków Leszka i Ali, rozwiązujących detektywistyczne zagadki. Przygody dwojga innych bohaterów są tematem serii słuchowisk realizowanych przez Teatr Polskiego Radia, emitowanych pod wspólną nazwą ‚Detektywów para – Jacek i Barbara’.
Natomiast we wtorek, 21 kwietnia, o godzinie 10.00 odbędzie się spotkanie z Andrzejem Żakiem – autorem licznych książek, sztuk teatralnych i słuchowisk radiowych dla dzieci i młodzieży, głownie o tematyce baśniowej, mitologicznej i fantastycznej. Trylogia fantasy ‚Władca czasu’ jest polecana przez Fundację ‚Cała Polska czyta dzieciom’. Jego utwory dla dzieci pojawiają się także w antologiach (m.in. w zbiorze lektur dla klas I-IV wyd. i wznawianym kilkakrotnie przez ‚Naszą Księgarnię’ – ‚Baśnie, podania i legendy polskie’). Andrzej Żak jest związany ze Śląskim Teatrem Lalki i Aktora ‚Ateneum’, w którym odbywają się prapremiery większości jego sztuk. Wśród licznych przedstawień dramaturgicznych można wymienić: ‚Gdzie mieszka wiosna?’, ‚Wielka Nowina’, ‚Skarbnikowi dar’, ‚Tezeusz i Ariadna’, ‚Zbójnik i Książe’ wystawiane przez teatry lalkowe w Katowicach, Warszawie, Kielcach, Olsztynie i Czeskim Cieszynie. Jest twórcą wielokrotnie wznawianych widowisk telewizyjnych: ‚Pierścień czarodzieja’ i ‚Władca czasu’ oraz słuchowisk: ‚Jokohama’, ‚Jak Janosik przez piekło wędrował’.
Zajmuje się także bioenergoterapią i wydaje poradniki o naturalnych metodach leczenia (‚Zdrowie za darmo’, ‚Zdrowie bez leków’, ‚Kalendarz zdrowia’, ‚Palcami dotykam nadziei’).