22 kwietnia jest obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Ziemi. Na całym świecie, również w naszym mieście od wielu już lat święto to jest traktowane w sposób szczególny.

Jako pierwszy zaangażował się Zespół Szkół Zawodowych przy współpracy z Nadleśnictwem Rybnik. Uczniowie szkoły wyruszyli na sprzątanie terenów Ośrodka Wypoczynku Niedzielnego. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 sprzątali tereny przy ul. Północnej, Warszawskiej , Harcerskiej i Zielonej. 
Uczniowie Zespołu Szkół nr 2 sprzątali tereny ul. Poznańskiej, Kondziołowca, a uczniowie Zespołu Szkół nr 11 tereny wokół szkoły.

Urząd Miasta wyposażył uczniów w odpowiednie rękawice oraz worki na śmieci, a firmy wywozowe nieodpłatnie przyjmowały zebrane odpady.

Odbyły się również konkursy wiedzy z dziedziny ochrony środowiska:
– IX Międzyszkolny Konkurs Wiedzy z Ochrony i Kształtowania Środowiska, który przygotowano z myślą o uczniach szkół ponadgimnazjalnych,
– XII Miejski Konkurs Wiedzy Ekologicznej dla uczniów z gimnazjum,
– VI Międzyszkolny Konkurs Ekologiczny dla uczniów ze szkół podstawowych,
– Turniej Wiedzy Pożarniczej i Ekologicznej.

Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta zakupił około 2000 sztuk drzew i 6500 krzewów. Sadzonki przekazywane są placówkom oświatowym, zarządom osiedli i jednostkom organizacyjnym z terenu miasta.

Ponadto szkoły i przedszkola organizowały różne okolicznościowe imprezy o tematyce ekologicznej.