30 czerwca rybnicki Oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych organizuje konferencję ‚Praca w Unii – poznaj swoje prawa’. Jej celem jest przybliżenie zainteresowanym specyfiki zagranicznego rynku pracy, zasad rozliczenia swojej pracy za granicą z Urzędem Skarbowym i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych oraz zasad korzystania z opieki zdrowotnej na terytorium państw członkowskich przez ubezpieczonych w NFZ.

Spotkanie adresowane jest do osób, które pracowały, pracują lub zamierzają pracować za granicą i chcieliby uzyskać informację na temat możliwości zaliczenia zagranicznego stażu pracy do uzyskania świadczeń społecznych, w tym np. zasiłku dla bezrobotnych, macierzyńskiego, chorobowego, emerytury czy renty, jak również wynikające z tego tytułu prawa i obowiązki podatnika i płatnika składek.

Konferencja to także doskonałe kompendium wiedzy dla przedsiębiorców delegujących pracowników do pracy na terenie Unii Europejskiej oraz pracujących na własny rachunek na terytorium dwóch lub więcej państw członkowskich.  Jakie dokumenty muszą złożyć, do jakich urzędów się udać aby załatwić wszystkie formalności – na te i inne pytania odpowiedzi udzielą zaproszeni prelegenci.

W trakcie spotkania zainteresowani będą mieli okazję zasięgnąć porady ekspertów w indywidualnych konsultacjach.
W  konferencji, oprócz pracowników rybnickiego Oddziału ZUS, wezmą udział przedstawiciele Urzędu Skarbowego w Rybniku, Powiatowego Urzędu Pracy w Rybniku, Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Powiatowego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim, które realizuje innowację pedagogiczną pozwalającą na ukończenie zaocznego liceum uzupełniającego poprzez e-learning. Kształcenie przez internet jest doskonałym sposobem na podnoszenie kwalifikacji zawodowych dla osób przebywających poza granicami kraju. Wyjazd za granicę nie musi już oznaczać końca edukacji.

Konferencja ‚Praca w Unii – poznaj swoje prawa’ odbędzie się 30 czerwca, w godz. od 10 do 14, w budynku ZUS przy ul. Jankowickiej 13 w Rybniku. Więcej informacji można uzyskać pod nr tel. 032 4391 161.

Beata Kopczyńska
Rzecznik prasowy
Oddziału ZUS w Rybniku