Katarzyna Żogała na klaczy Holandia z Tychów oraz Paulina Żylińska na ogierze Botanik z Jastrzębia Zdroju zwyciężyły w zawodach konnych rozegranych w strugach deszczu w piątkowe popołudnie.

Po zawodach publiczność mogła zobaczyć pokaz ujeżdżania (inaczej dresarzu) w wykonaniu Anny Gotowieckiej na koniu Bąk. Zawody odbyły się przy ulicy Północnej.

 Natomiast w sobotnie przedpołudnie przy ulicy Północnej rozegrano V Wojewódzkie Zawody Sikawek Konnych. Zanim zawodnicy przystąpili  do ćwiczeń bojowych, ulicami Jastrzębia Zdroju przejechały barwne zaprzęgi. Następnie ochotnicy z kilkunastu jednostek straży pożarnych w historycznym umundurowaniu wystartowali w zawodach, które polegały na pokonaniu toru przeszkód, dobiegnięcia do sikawki konnej przy zbiorniku wodnym, sprawienia sikawki i wybudowania linii gaśniczej. Ćwiczenie kończyło podanie prądu wody ze zbiornika wodnego i przewrócenie ognika.

Przyznając punkty, komisja sędziowska oceniała wartość historyczną prezentowanego sprzętu, umundurowania i wyposażenia. Wszystkich strażaków obowiązywało ubranie bojowe, hełm strażacki, pas bojowy z zatrzaśnikiem i toporkiem oraz wysokie buty.

Wyniki zawodów:

Kategoria: drużyny żeńskie
I miejsce: OSP Jastrzębie Górne
II miejsce: OSP Chruścin
III miejsce: OSP Widów

Kategoria: drużyny męskie
I miejsce: OSP Bieńkowice
II miejsce: OSP Świbie
III miejsce: OSP Widów

Kategoria: drużyny młodzieżowe
I miejsce: OSP Jastrzębie Górne
II miejsce: OSP Chruścin
III miejsce: OSP Strzybnik

W rywalizacji wzięły także udział trzy drużyny dziecięce.
Celem imprezy była popularyzacja wśród społeczeństwa historii i tradycji pożarnictwa.

Hippika oraz V Wojewódzkie Zawody Sikawek Konnych odbyły się w ramach Dni Jastrzębia Zdroju

Galeria zdjęć – hippika

Galeria zdjęć – sikawki konne