Na wysokim szóstym miejscu uplasowało się Jastrzębie Zdrój wśród miast na prawach powiatu w rankingu ‚Europejski samorząd’, przygotowanym przez dziennik ‚Rzeczpospolita’. Prof. Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, przesłał prezydentowi Marianowi Janeckiemu list z wyrazami uznania dla osiągnięć naszego miasta znajdującego się w czołówce najlepiej rozwijających się miast w Polsce w 2009 roku.

Kierując ten list na Pana ręce, gratuluję i pozdrawiam wszystkich samorządowców oraz mieszkańców miasta Jastrzębia Zdroju. To dzięki Państwu wspólnymi wysiłkami staje się ono przykładem sprawnego i mądrego zarządzania środkami publicznymi, a zarazem miejscem przyjaznym dla pracy i życia – czytamy w liście.

Ranking ‚Europejski samorząd’ powstał na podstawie danych o dochodach budżetowych pochodzących z funduszy unijnych oraz wielkości przyznanego wsparcia unijnego. Redakcja wykorzystała dane z Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Rozwoju Regionalnego oraz 16 urzędów marszałkowskich.
Na 35 miast na prawach powiatu sklasyfikowanych w rankingu prym wiodą miasta ze śląska, a Jastrzębie Zdrój znalazło się na szóstej lokacie.

List prof. Jerzego Buzka, posła do Parlamentu Europejskiego do prezydenta miasta Mariana Janeckiego.pdf