Bawarskiej muzyki będzie można posłuchać podczas najbliższego ‚Popołudnia z promenadą’, które odbędzie się w niedzielę 26 lipca w Parku Zdrojowym. Tym razem zagrają zespoły: ‚Bayerock’ oraz ‚Tyrolia Band’. Początek koncertu o godz. 16.00.

Kapela ‚Bayerock’ to grupa pięciu muzyków z Górnego Śląska, grających folklor tyrolski i bawarski. Powstała w maju 1996 roku i wkroczyła na rynek muzyki folkowej, jako pierwsza tego typu formacja w Polsce. Utwory wykonywane przez kapelę w swym brzmieniu naśladują oryginalną twórczość kapel niemieckich i bawarskich a tematyka utworów, to ‚samo życie’- miłość, przyjaźń, zaproszenie do wspólnej zabawy. Repertuar wykonywany jest w języku niemieckim, śląskim i polskim, przez co występy zespołu cieszą się dużym powodzeniem. Muzycy występują w oryginalnych strojach bawarskich. Zespół wykonuje również własne kompozycje, które stylistyką nie odbiegają od utworów folkloru ‚górali alpejskich’, aczkolwiek brzmią nowatorsko. W ostatnim czasie zespół sięgnął również do utworów muzyki klasycznej i rozrywkowej, wykonując je we własnych opracowaniach.

Jak sama nazwa wskazuje ‚Tyrolia Band’ jest zespołem grającym muzykę tyrolską. W repertuarze zespołu można usłyszeć nie tylko melodie austriackie, ale również bawarskie, szwajcarskie czy słoweńskie. Ogólnie mówiąc zespół ukierunkowany jest na folkową muzykę Alp. Oprócz tradycyjnego brzmienia Tyrolia Band może zaprezentować się także w stylizacji, łącząc ‚muzykę alpejskiego ludu’ z innymi gatunkami muzycznymi, takimi jak: rock, pop, dance, czy jazz. ‚Tyrolia Band’ jest pierwszym zespołem w Polsce grającym muzykę określaną w krajach niemiecko-języcznych jako Alpen-Rock, który to w ostatnim czasie stał się tam bardzo popularny, docierając do wielu pokoleń, łącząc je w tym co piękne, znane i trwałe, a zarazem pełne żywiołu i nowoczesności. Zespół posiada także własne kompozycje w stylu tyrolskim wzbogacone wirtuozowskimi partiami instrumentalnymi jak i wokalnymi – jodłowanie.