Szybki, twardy i przede wszystkim skuteczny hokej zaprezentowali Francuzi, którzy pokonali w meczu kontrolnym JKH GKS Jastrzębie 5:1. Wyrównana była jedynie pierwsza odsłona, po której 1:0 prowadzili jastrzębianie, dzięki bramce zdobytej przez Jiri Zdenka. Później do głosu doszli Francuzi, a w szczególności bracia Da Costa, którzy zdobyli w sumie trzy z pięciu bramek dla reprezentacji swojego kraju.
 
Jako pierwsi do ofensywy przystąpili przyjezdni, którzy już w trzeciej minucie zmarnowali dogodną okazję do objęcia prowadzenia. Francuzi, grając w przewadze czterech na trzech nie potrafili jednak skutecznie wykończyć akcji i strzał Antonina Manaviana nie sprawił jastrzębskiemu golkiperowi większych problemów. Pod koniec pierwszej odsłony podwójną przewagę wykorzystali za to jastrzębianie, którzy za sprawą sprowadzonego niedawno do JKH, Jiri Zdenka objęli prowadzenie.

Niekorzystny wynik podziałał motywująco na francuską młodzież, która grając dość odważnie i ostro bardzo łatwo poradziła sobie z odrobieniem strat już w drugiej części meczu. Najpierw dwukrotnie do siatki trafił młodszy z braci Da Costa, Stephane, a chwilę później na 3:1 podwyższył Brian Henderson.

W trzeciej odsłonie goście z Francji dołożyli jeszcze dwa kolejne trafienia. Na listę strzelców wpisali się jeszcze Teddy Da Costa i Clement Masson. Końcowy wynik na pewno dał sporo do myślenia miejscowym. Porażka 1:5 z walecznymi i odważnie grającymi młodzieżowcami z Francji będzie zapewne dobrym materiałem szkoleniowym, która w postaci nagrania wideo nieraz zostanie przeanalizowana poprzez sztab szkoleniowy i zawodników JKH GKS Jastrzębie.

JKH GKS Jastrzębie – Francja 1:5 (1:0, 0:3, 0:2)
1:0 – Jiri Zdenek (Petr Lipina) 18′ 5/3
1:1 – Stephane Da Costa 32′ 4/5
1:2 – Stephane Da Costa (Henderson Brian) 33′
1:3 – Brian Henderson (Stephane Da Costa) 38′
1:4 – Teddy Da Costa (Damien Fleury) 50′
1:5 – Clement Masson (Sebastien Rohat) 57′

Składy:

JKH GKS Jastrzębie: Kosowski – Wolf, Pastryk, Lipina, Zdenek, Zdrahal – Piekarski, Labryga, Urabnowicz, Kowalówka, Danieluk – Górny, Dąbkowski, Kulas, Kąkol, Kiełbasa – Lerch, Bryk, Bąkowski, Szczurek, Mackiewicz.

Francja: Hardy – Dieude Fauvel, Da Costa S., Quessandier, Tardif, Raux, Henderson, Masson, Da Costa T., Rohat, Pain, Roussel, Tarantino, Manavian, Belov, Igier, Lamperier, Besch, Simonneau, Seguy, Fleuru, Sage Valleier.

Kary: GKS Jastrzębie – 14 minut , Francja – 38 (w tym 10 minut dla Stephane Da Costa za niesportowe zachowanie).

Mariusz Wójcik – www.SportoweFakty.pl