Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Katowicach informuje, że w dniach 27.09 – 15.10.2009 r. na obszarze województwa śląskiego zostanie przeprowadzona akcja ochronnego szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Akcja będzie prowadzona przy użyciu samolotów.

Szczepionka zatopiona jest w przynęcie w postaci małych brunatnych kostek o zapachu mocno zepsutej ryby. Zapach ten lisy wyczuwają z odległości ok. 800 m. Szczepionki zostaną wyłożone nie tylko w lasach, ale i na pozostałych terenach zielonych np.: na polach, łąkach, na terenach ogrodów działkowych, a nawet w parkach.

Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje do mieszkańców o nie podnoszenie szczepionek z ziemi. Lisy wyczuwając zapach człowieka nic zjedzą już takiej kostki. Jednocześnie przypomina, że przez dwa tygodnie po przeprowadzeniu akcji nie wolno wyprowadzać zwierząt domowych na tereny niezabudowane.

Wszelkich dodatkowych informacji w w/w sprawie udzielać będą pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Katowicach pod numerami telefonów : 609-16-14, 609-16-15 (tel/fax).