Z udziałem znamienitych gości, m.in. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka obchodzona była 29. rocznica podpisania Porozumienia Jastrzębskiego.

Porozumienie Jastrzębskie i strajki górnicze z 1988 roku mają szczególne znaczenie w historii naszego kraju i miasta. To dzięki nim wyrosła wolna i niepodległa Polska. 3 września w Jastrzębiu Zdroju odbyły się uroczystości upamiętniające wydarzenia sprzed lat.

W kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła została odprawiona Msza św., którą koncelebrował metropolita katowicki arcybiskup Damian Zimoń. Arcybiskup odnosząc się do wydarzeń z 1980 roku zaznaczył, że nie tylko nadały one wolność Polsce, ale i Europie.
Zryw gdański dopełnili robotnicy z Jastrzębia, a zwłaszcza górnicy. Jesteśmy tu by ocalić pamięć i podziękować Bogu za opiekę – powiedział arcybiskup.

Homilię podczas Mszy św. wygłosił ksiądz Stanisław Puchała, kapelan śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

W podziw wprawił świat cały ten zryw, robotniczy zryw. Zryw Solidarności. Nikt nie jest samotną wyspą, jesteśmy zespoleni. Łączy nas wiele, ale nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego powiązania. I wtedy pojawia się Solidarność i wyciąga na wierzch to, co ukryte. Najgłębsza Solidarność jest solidarnością sumień – podkreślił kapelan.

Dalsza część uroczystości odbyła się na placu przed kopalnią ‚Zofiówka’, dawniej ‚Manifest Lipcowy’. Prezydent RP, Lech Kaczyński, w swoim przemówieniu podkreślił, że to właśnie w Jastrzębiu Zdroju, gdzie podpisano porozumienie, nastąpiło ‚dopełnienie’, które przełożyło się na sukces całego kraju.

Było wiadomo, że bez Śląska pełnego sukcesu nie będzie. Taka była jego rola w tamtej Polsce, taka rola jest i będzie w przyszłości. Dzisiaj w trakcie znakomitej homilii padło słowo, które odpowiada na pytanie o rolę Śląska w pierwszych dniach września 1980 roku – słowo ‚dopełnienie’. Tutaj w Jastrzębiu nastąpiło ‚dopełnienie’, które pozwoliło odnieść sukces całej Polsce – zaznaczył prezydent RP.

O znaczeniu naszego miasta na drodze przemian w kierunku demokratycznego państwa mówił też przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.
Tutaj ostatecznie zadecydowały się losy Polski we wrześniu 1980 roku. Śląska nie dało się pokonać. To tutaj, kilkanaście miesięcy później, w grudniu 1981 roku, gdy nastały ciemne dni, broniliśmy Solidarności. Tutaj w jastrzębskich kopalniach rozjeżdżano bramy. To tutaj, niedaleko stąd, nasi bracia, nasi koledzy bronili Solidarności, ponosząc śmierć – przypomniał przewodniczący PE.

Podczas uroczystości odznaczenia państwowe z rąk prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego odebrali: Irena Kania, Leszek Witelus, Ryszard Nikodem, Jerzy Sonek, Leonard Warda, Stanisław Czarnota, Jan Mazurkiewicz, Michał Luty, Józef Łopatka, Julian Pichur i Bogusław Światowiec. Ponadto pośmiertnie odznaczeni zostali: Andrzej Kisieliński, Władysław Rosicki i Krzysztof Zakrzewski.

Galeria zdjęć