‚Ruptawa. Parafia św. Bartłomieja i Niepokalanego Serca NMP. Parafia Ewangelicko-Augsburska to tytuł najnowszej książki wydanej przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Jastrzębskiej.’ Uroczysta premiera publikacji odbyła się w minioną sobotę w Domu Zdrojowym.

W uroczystej premierze książki udział wzięli autorzy albumu, władze miasta, a także sami ruptawianie – bohaterowie publikacji.
Krótką historię powstania książki przedstawił profesor Idzi Panic, jeden z recenzentów publikacji. – Podczas dwuletniej pracy nad książką zauważyłem niebywałą troskę o prawdę historyczną. Wspaniale, że Ruptawa doczekała się tak ważnej książki – powiedział profesor.

Jest to już piąty tom Jastrzębskiej Biblioteki Historycznej. Wcześniejsze opracowania dotyczyły historii Jastrzębia Górnego, Zdroju, Bzia i Moszczenicy. Wszystkie książki wydało Towarzystwo Miłośników Ziemi Jastrzębskiej, które działa w naszym mieście od 1995 roku w dziedzinie upowszechniania wiedzy historycznej. Za działalność badawczą i popularyzatorską dokumentującą dzieje ziemi jastrzębskiej towarzystwo zostało uhonorowane w 2002 roku nagrodą im. Juliusza Ligonia przyznaną przez Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana, a w 2008 roku za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechnianie i ochronę kultury otrzymało nagrodę zbiorową miasta Jastrzębie Zdrój. Towarzystwo bierze także czynny udział w imprezach kulturalnych organizowanych na terenie Jastrzębie Zdroju i jest współorganizatorem corocznego konkursu ‚Album Jastrzębski’.
Publikację o Ruptawie można zakupić w siedzibie towarzystwa w Domu Zdrojowym.

Książkę wydano w ramach projektu współfinansowanego przez Zarząd Województwa Śląskiego oraz Urząd Miasta Jastrzębie Zdrój.