Zasłużony dla Jastrzębia Zdroju

Dr Józef Musioł odebrał odznakę ‚Zasłużonego dla Miasta Jastrzębie Zdrój’. Uroczyste wręczenie odznaki miało miejsce podczas pierwszej części sesji Rady Miasta, która odbyła się 26 listopada w kinie Centrum.

Ten dzień jest dla mnie szczególny. Gest Jastrzębia cenię sobie wielce, a zarazem stawiam pytanie czy na to zasługuję – powiedział wzruszony Józef Musioł.

Dr Józef Musioł ma bardzo bogaty dorobek naukowy, dziennikarski i literacki. Jest autorem haseł w ‚Encyklopedii Powstań Śląskich’ i ‚Śląskim Słowniku Biograficznym’. W swoich książkach, m.in. w ‚Dramatach historii i naszej codzienności w oczach Ślązaka’, ‚Temida w III Powstaniu Śląskim’, ‚Od Wallenroda do Kordiana. Dramatyczne Ślązaków wybory’, ‚Rudolf Ranoszek. Człowiek- uczony- badacz. W 90. rocznicę urodzin’ ukazuje losy powstańców, historie przedwojenne i powojenne dotyczące jastrzębian. Dr Józef Musioł jest osobą o licznych zainteresowaniach. Tworzył i prowadził przez wiele lat teatr faktu ‚Sąd Młodych’ w Teatrze Ziemi Rybnickiej, był inicjatorem, współorganizatorem i dyrektorem Rybnickich Dni Kultury, jest twórcą i prezesem Towarzystwa Przyjaciół Śląska w Warszawie.

We wrześniu Rada Miasta Jastrzębie Zdrój podjęła uchwałę o nadaniu dr. Józefowi Musiołowi odznaki ‚Zasłużony dla Miasta Jastrzębie Zdrój’, natomiast w maju tego roku otrzymał on nagrodę Miasta Jastrzębie Zdrój za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

Dr Józef Musioł w ciągu 45-letniej pracy twórczej zdobył bardzo wiele prestiżowych nagród, m.in. drugą nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Literackim o ‚Złotą Lampkę Górniczą’, Nagrody ‚Poglądów’, Nagrody im. Stanisława Ligonia Rozgłośni PR w Katowicach, I Nagrody im. Wincentego Rzymowskiego, Nagrodę im. Wojciecha Korfantego, Nagrodę im. Karola Miarki. Został odznaczony Krzyżami: Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Dla zgromadzonych w kinie Centrum zaśpiewali soliści ‚Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk’.