Budynek po byłym przedszkolu przy ul. Opolskiej 7 został rozbudowany o dodatkową kubaturę i zaadaptowany na potrzeby ośrodka opiekuńczo-wychowawczego dla dzieci – filię Ośrodka Wychowawczego przy ul. Turystycznej. 1 grudnia odbył się odbiór obiektu.

Będzie to dom całodobowego pobytu dla 32 dzieci, gdzie będą nabywały umiejętności samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie.

– Aby placówka mogła funkcjonować, obiekt musi spełniać odpowiednie standardy stąd pomysł modernizacji i przystosowania na potrzeby ośrodka budynku dawnego przedszkola – wyjaśnił prezydent miasta Marian Janecki.

Jak dodała Maria Golba dyrektor Ośrodka Wychowawczego, w nowej siedzibie dzieci będą miały odpowiednie warunki. – Tutaj znajdą dom i będą spędzały czas – powiedziała pani Golba.

Pierwsze piętro budynku zagospodarowano z myślą o dzieciach starszych. To tutaj znajdują się trzy pokoje dwuosobowe, trzy pokoje trzyosobowe oraz pokoje dla czteroosobowej grupy usamodzielnienia. Są też aneksy kuchenne, jadalnia i łazienki. Oprócz tego przewidziano pokoje: odwiedzin, gościnny, pedagoga/psychologa i wychowawców. Młodzież będzie mogła odrabiać lekcje w pokojach cichej nauki, a wolny czas spędzać w świetlicy i pracowni komputerowej.

Na parterze dla dzieci młodszych powstały dwa pokoje trzyosobowe oraz pokoje: czteroosobowy i trzyosobowy. Jest też miejsce dla wychowawców, pracownika socjalnego i pielęgniarki. Na parterze znajdują się również: izolatka, łazienki, kuchnia z zapleczem i jadalnią, pomieszczenia administracyjno-biurowe i pokój cichej nauki.

W przyziemiu dzieci i młodzież będą mogli skorzystać z salki do gimnastyki korekcyjnej, siłowni oraz dwóch salek rekreacyjno-sportowych. Tutaj znajdują się też pomieszczenia techniczne, pralnia z suszarnią i magazyny.

Z kolei na terenie działki urządzono plac zabaw, boisko do piłki plażowej, boisko do piłki nożnej i koszykówki, a także altankę z wydzielonym miejscem na ognisko itp.