W minioną środę z udziałem zaproszonych gości i wolontariuszy w jastrzębskim Centrum Organizacji Pozarządowych uroczyście zakończono program realizowany z Funduszu Inicjatyw Społecznych pt. ‚Zwierzę – przyjaźń która zobowiązuje’. Organizatorem akcji było Stowarzyszenie Zwierząt Dużych i Małych ‚Cztery Łapy’.

Głównym celem realizowanego programu była pomoc dla schroniska w Jastrzębiu Zdroju oraz zmniejszenie ilości bezdomnych zwierząt w mieście. Warto zaznaczyć, że przez parę miesięcy akcji, ilość psów w schronisku zmniejszyła się o 30 zwierząt.
Projekt w zakresie swego działania jest innowacyjny na obszarze naszego miasta. Zakładał przeprowadzenie kampanii informacyjnej połączonej ze sterylizacją bezdomnych zwierząt na rzecz zmniejszenia nadpopulacji zwierząt domowych. Działania edukacyjne miały na celu podniesienie świadomości społeczeństwa lokalnego w zakresie obowiązków wynikających z posiadania zwierzęcia.

 

– Do największych zasług programu należy znalezienie tak dużej ilości wolontariuszy, którzy codziennie przychodzili do schroniska i zajmowali się psami. Za to serdecznie im dziękujemy – zaznaczyła Joanna Perchaluk, wiceprezes stowarzyszenia. Nie obyło się także bez podziękowań. Nagrody książkowe otrzymali wolontariusze a specjalne statuetki z podziękowaniami powędrowały do pani Haliny Majer, lekarza weterynarii z przychodni ‚Triovet’ oraz pana Grzegorza Dulemby, sekretarza miasta. To właśnie przychodnia ‚Triovet’ oraz Urząd Miasta byli głównymi partnerami programu ‚Zwierzę – przyjaźń, która zobowiązuje’.