Po stojącym na wysokim poziomie meczu zespół Jastrzębskiego Węgla pewnie pokonał dotychczasowego lidera PlusLigi Delectę Bydgoszcz. Zespół trenera Roberto Santilliego rozegrał najlepszy mecz w tym sezonie.

Kluczem do zwycięstwa okazała się silna zagrywka w wykonaniu gospodarzy. Bydgoszczanie mieli ogromne problemy z przyjęciem serwisów zwłaszcza Igora Yudina i Grzegorza Łomacza. Po przegranych spotkaniach w Lidze Mistrzów jastrzębianie postanowili zaryzykować. W meczu na szczycie PlusLigi postawili na mocną zagrywkę. Ryzyko się opłaciło, bo właśnie silne serwisy pozwoliły gospodarzom narzucić swój styl gry. Tak było w pierwszym secie, kiedy to atomowe serwisy w wykonaniu Igora Yudina siały popłoch w szeregach Delecty. Po zagrywkach 22-letniego Australijczyka jastrzębianie wypracowali sobie pięciopunktową przewagę, którą utrzymali do końca. Warto dodać, że w meczu tym w barwach bydgoskiego klubu zadebiutował libero reprezentacji USA, mistrz olimpijski z Pekinu, Richard Lambourne. Nawet on miał wielkie problemy z przyjęciem.

W drugim secie wyrównana walka toczyła się do stanu 18:18. Od tego momentu znów przewagę uzyskali podopieczni trenera Roberto Santilliego, wśród których pierwsze skrzypce grał Yudin. Reprezentant Australii nie dość, że świetnie atakował to jeszcze znakomicie spisywał się w bloku. W sumie zdobył 20 punktów dla swojego zespołu. Nic dziwnego, że to jemu przypadła nagroda dla najlepszego zawodnika meczu.

W trzeciej, ostatniej jak się później okazało, partii goście zagrali z większą determinacją. W końcówce nerwowo nie wytrzymał Paweł Woicki, który wdał się w dyskusję z sędzią Marcinem Herbikiem z Warszawy i został ukarany żółtą kartką. Ta dawała gospodarzom 23 punkt.

Teraz w rozgrywkach PlusLigi nastąpi blisko miesięczna przerwa. Na półmetku sezonu zasadniczego zespół Jastrzębskiego Węgla zajmuje drugie miejsce w tabeli. Liderem jest PGE Skra Bełchatów. Do ligowej rywalizacji siatkarze wrócą 9 stycznia 2010 roku.

Jastrzębski Węgiel Delecta Bydgoszcz 3:0 (25:21, 25: 21, 25:23)

Jastrzębski Węgiel: Łomacz, Hardy, Czarnowski, Yudin, Abramow, Nowik, Rusek (libero) Master.

Delecta: Woicki, Sopko, Kokociński, Szymański, Gruszka, Jurkiewicz, Lambourne (libero) Serafin, Cerven, Konarski, Lipiński, Pieczonka.