8 grudnia 2009 okazał się być wyjątkowo ekscytującym i obfitującym w niespodzianki dniem dla uczniów Zespołu Szkół nr 2 im. Wojciecha Korfantego. W tym dniu, w ramach ‚Dni angielskich’, zorganizowane zostały bowiem dwa konkursy-widowiska, wzorowane na popularnych teleturniejach telewizyjnych ‚Szansa na sukces’ i ‚Milionerzy’. Gościem specjalnym pierwszego z nich była legendarna grupa ABBA, której niezapomniane przeboje śpiewali uczestnicy konkursu.
Pomysłodawcami i organizatorami przedsięwzięcia byli nauczyciele j. angielskiego, Ryszard Oślizło i Katarzyna Śnieg.

Szansa na sukces
‚Szansę na sukces’ brawurowo poprowadził, zastępujący Wojciecha Manna, Patryk Szlędak, a wystąpiły trzy duety i jedna solistka. Spośród dwunastu wybranych na potrzeby konkursu piosenek, publiczność usłyszała cztery, wylosowane przez uczestników: ‚Knowing Me, Knowing You’, ‚Mamma Mia!’, ‚Money, Money, Money’ oraz ‚Gimme, Gimme, Gimme’ – tę ostatnią wykonała jedyna solistka w konkursie, Małgorzata Cichecka, która zyskała sobie największe uznanie zarówno publiczności, jak i jury (czyli samej grupy ABBA), zdobywając tym samym pierwszą nagrodę. Zwyciężczyni oraz wszystkim uczestnikom gratulujemy nie tylko godnego pozazdroszczenia talentu wokalnego, ale także inwencji twórczej. Świadczą o niej wzbogacające występy układy choreograficzne oraz nowoczesne interpretacje wykonywanych przebojów. (Okazało się, że style rap znakomicie łączy się z duchem muzyki zespołu ABBA).
Zakończenie części konkursowej imprezy nie oznaczało jednak końca niespodzianek. Nieoczekiwanie na scenie pojawiła się gwiazda muzyki pop, znana jako Lady GaGa, której karkołomny występ wokalno-taneczny rozbawił publiczność i organizatorów do łez.

Milionerzy
Ledwo opadły emocje wywołane śpiewem i tańcem w ‚Szansie na sukces’, a już scenę zmieniono w pełne skupienia studio, w którym dziewięć dwuosobowych zespołów miało się ze sobą zmierzyć w długo oczekiwanej szkolnej edycji teleturnieju ‚Milionerzy’.
Impreza prowadzona była w języku angielskim, a rozpoczęły ją dwie urocze gospodynie programu, Martyna Kosmala i Małgorzata Cichecka, które powitały uczestników i publiczność oraz przedstawiły zasady konkursu. Każdy zespół kolejno losował jeden z dziesięciu zestawów, z których każdy składał się z piętnastu pytań. Część zestawów była tematyczna (kraje anglojęzyczne, geografia, nauka, literatura i seriale telewizyjne), a część zawierała pytania z wielu różnych dziedzin. Uczestnicy mogli skorzystać z trzech ‚kół ratunkowych’: ’50:50′, ‚Zapytaj eksperta’i ‚Przetłumacz pytanie’, z których najpopularniejsze okazało się to pierwsze, zaś o przetłumaczenie pytania nie poproszono ani razu. Świadczy to z pewnością o godnej podziwu chęci samodzielnego uporania się z pytaniami konkursowymi oraz świetniej znajomości języka angielskiego.

W trakcie konkursu padło ponad sto pytań, z odpowiedziami na które uczestnicy znakomicie sobie radzili, choć na ich udzielenie mieli za każdym razem jedynie pół minuty. Laureatkami quizu zostały Patrycja Sikora i Małgorzata Reguła, a drugie i trzecie miejsce zajęli odpowiednio: Tomasz Dębski/Aleksander Woźniak oraz Anna Nguyen Van/Daniel Szczepanik. Serdecznie gratulujemy!

Entuzjastyczne reakcje publiczności niezbicie świadczyły o spektakularnym sukcesie całego przedsięwzięcia, a dowodem na to jest relacja fotograficzna, którą w postaci pokazu slajdów można obejrzeć na stronie THINK ENGLISH. Można tam również znaleźć szczegółowy zapis tego, co działo się w Zespole Szkół nr 2 w pamiętny wtorek, a także wiele ciekawych artykułów, ankiet, projektów i inicjatyw skierowanych zarówno do wszystkich uczących się, jak i nauczających języka angielskiego. Warto zatem raz jeszcze przypomnieć jej adres i zaprosić czytelników do jej odwiedzania i aktywnego współtworzenia: http://zs2konkursy.wordpress.com

Nauczyciele języka angielskiego ZS Nr 2 w Jastrzębiu Zdroju.