Respirator stacjonarny EVITA XL i urządzenie do ciągłej terapii nerkozastępczej i plazmaferezy PRISMAFLEX otrzymał od miasta Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 2 w Jastrzębiu Zdroju.

22 grudnia sprzęt w bezpłatne użytkowanie przekazali placówce prezydent miasta Marian Janecki i jego zastępca Franciszek Piksa.

Każdego roku mamy w budżecie zabezpieczone środki na zakup urządzeń medycznych dla szpitala. Respirator stacjonarny EVITA XL kosztował prawie 100 tys. zł, natomiast urządzenie do ciągłej terapii nerkozastępczej i plazmaferezy PRISMAFLEX zostało zakupione za prawie 60 tys. zł. W przyszłorocznym budżecie na zakup sprzętu zabezpieczyliśmy kwotę 300 tys. zł – wyjaśnił Franciszek Piksa, zastępca prezydenta miasta.

O zaletach nowej aparatury medycznej poinformował dr n. med. Jarosław Mamak, ordynator Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Medycznej. Respirator stacjonarny EVITA XL służy do sztucznego wentylowania dróg oddechowych pacjenta, z kolei urządzenie do ciągłej terapii nerkozastępczej i plazmaferezy PRISMAFLEX jest wykorzystywane w przypadku zaburzeń pracy nerek i konieczności oczyszczenia krwi pacjenta z różnego rodzaju substancji toksycznych. Są to bardzo wysokiej klasy urządzenia medyczne, niezbędne do leczenia ciężko chorych pacjentów przebywających w Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

Pomoc miasta jest bardzo ważna dla naszego szpitala. Sprzęt się starzeje i potrzebny jest nowy. Tym razem jesteśmy na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii, gdzie przyjmujemy urządzenia za 160 tys. zł. Szpitala nie byłoby stać na taki zakup – podsumował dr n. med. Norbert Prudel, dyrektor naczelny WSS nr 2.