O nowe, wysokiej klasy urządzenia medyczne, wzbogacił się Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 2 w Jastrzębiu Zdroju. W środę, 30 grudnia, zastępca prezydenta miasta Franciszek Piksa przekazał placówce aparaturę medyczną, którą na jej użytek zakupiono ze środków budżetu miasta.

Dwa kardiomonitory stacjonarno – przenośne MONICARD Standard model A wraz z centralą intensywnego nadzoru medycznego Perfekt BIS trafiły na Oddział Gastrologiczno – Wewnętrzny. Są to nowoczesne urządzenia medyczne rejestrujące funkcje życiowe. Posiadają budowę modułową, która pozwala na poszerzenie funkcji monitorów poprzez dodawanie dodatkowych modułów. Koszt zakupu kardiomonitorów wyniósł prawie 35 tys. zł.

Jest to sprzęt z najwyższej półki, umożliwiający monitorowanie podstawowych funkcji życiowych ciężko chorych pacjentów, jak EKG, ciśnienia, temperatury czy częstości oddechów. Informacje te przekazywane są do centrali, która znajduje się u pielęgniarek. W przypadku jakichkolwiek zaburzeń włącza się alarm – wyjaśnia ordynator oddziału dr n. med. Jan Pruszowski.

Z kolei Oddział Okulistyczny otrzymał głowicę okulistyczną prezentacji B 12 MHZ do ULTRASONOGRAFU typu ECHOFTAL. Urządzenie to kosztowało ponad 8,5 tys. zł i jest niezbędne do wykonywania badań USG oka.

Jest to malutka rzecz, bez której nie możemy sobie wyobrazić pracy – podkreśla dr n. med. Adam Sarzyński, lekarz zarządzający oddziałem.

W 2009 roku Urząd Miasta zakupił dla Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 urządzenia medyczne za ponad 280 tys. zł. Poza wyżej wymienionymi były to:
– VIDEOGASTROSKOP EG na użytek Oddziału Gastrologiczno – Wewnętrznego za kwotę 62 tys. zł,
– głowica dopochwowa do aparatu USG LOGIQ BOOK na użytek Oddziału Położniczo – Ginekologicznego za kwotę 14 980 zł,
– respirator stacjonarny EVITA XL na użytek Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii za kwotę prawie 100 tys. zł,
– urządzenie do ciągłej terapii nerkozastępczej i plazmaferezy PRISMAFLEX na użytek Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii za kwotę prawie 60 tys. zł.