‚Rządzący Jastrzębiem Zdrojem Marian Janecki to prezydent, którego utrzymanie, w przypadku średnich miast naszego województwa opłaca się najbardziej.’ – czytamy w artykule ‚Prezydent, który się opłaca’, opublikowanym 7 stycznia 2010 roku na łamach gazety POLSKA Dziennik Zachodni.

Dzisiaj ukazała się druga część rankingu, który dziennikarze POLSKA Dziennika Zachodniego stworzyli w myśl idei, że prezydentura to również inwestycja finansowa, a prezydent – lokata kapitału. Jak donosi gazeta ‚w miejscowościach o wielkości od 50 do 100 tys. mieszkańców, najlepiej swoje pieniądze i głosy ulokowali wyborcy w Jastrzębiu Zdroju. Każde 100 złotych pensji prezydenta Janeckiego przynosi bowiem co miesiąc każdemu z 91 tys. mieszkańców miasta 64 grosze dotacji unijnej. Oznacza to, że co miesiąc 11 tys. 227 zł (jego średnie zarobki w tej kadencji) gwarantuje w Jastrzębiu ponad 6,5 mln zł finansowego euro wsparcia’.

Jastrzębie Zdrój to miasto, które otrzymało 243,8 mln zł unijnego dofinansowania. Najwięcej, bo aż 147 mln zł na budowę Drogi Głównej Południowej. Jest to pierwsza tak duża i kosztowna inwestycja, którą będzie realizowało nasze miasto. Droga Główna Południowa zdecydowanie poprawi jakość połączeń drogowych Jastrzębia Zdroju i jego okolic, a także – co ważne – skomunikuje tereny inwestycyjne z drogami krajowymi i międzynarodowymi. Nowa droga będzie bowiem stanowić zjazd z węzła budowanej autostrady A1 w Mszanie, a dalej Urząd Marszałkowski planuje poprowadzić ją przez Pawłowice do tzw. ‚wiślanki’. Przetarg na pierwszy etap zostanie ogłoszony jeszcze w tym roku. Całkowity koszt realizacji jastrzębskiego fragmentu Drogi Głównej Południowej wynosi około 267 mln zł, z tego 147 mln zł ma pochodzić z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 – 2013, natomiast 29 mln zł dołoży Urząd Marszałkowski.

W dużej mierze ze środków unijnych jest realizowana modernizacja i nadbudowa hali widowiskowo-sportowej przy ul. Leśnej. Na ten cel prezydent miasta pozyskał 11 mln 320 tys. zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WSL 2007-2013, natomiast koszt całej inwestycji wynosi 32,5 mln zł.

Za nami w rankingu POLSKA Dziennika Zachodniego znalazły się Tarnowskie Góry, Jaworzno, Żory i Piekary Śląskie.