Dzień Babci już 21 stycznia, a Dzień Dziadka 22 stycznia. Co roku obchodzimy te wyjątkowe święta w podobny sposób. Odwiedzamy dziadków, składamy życzenia, niejednokrotnie obdarowujemy ich prezentami. Jeśli niestety ukochanych dziadków nie ma już z nami, odwiedzamy ich groby, dając tym samym znak, że wciąż pamiętamy.

U każdego z nas słowa babcia czy dziadek wywołują inne skojarzenia. Czasem jest to zapach starej komody umieszczonej w babcinej sypialni, innym razem zapach fajki dziadka. Jednak powoli wszystko się zmienia, a dziś dziadkowie stają się bardziej nowocześni. To, że kiedyś babcia była synonimem osoby ciągle siedzącej w kuchni i lepiącej pierogi nie oznacza, że ta sama babcia dziś nie może skakać ze spadochronu. Kim są dla nas dziadkowie i za co ich kochamy? Na to pytanie najlepiej odpowiedzą nam dzieci, urodzone już w XXI wieku. Dzieci powiedzą nam, czy miłość do dziadków dalej może mieć swój smak i zapach.  O to jak obchodzą Dzień Babci i Dziadka, co wyjątkowego robią dla nich dziadkowie oraz za co ich kochają zapytaliśmy dzieci w wieku czterech i sześciu lat z Przedszkola nr 21.

Mnie dziadek przyprowadza codziennie do przedszkola, a babcia daje mi cukierki – mówi Marysia.

A ja mieszkam razem ze swoimi dziadkami i często razem gotujemy, babcia bawi się ze mną w chowanego – mówi Karolina. Dzieci na Dzień Dziadka i Babci uczą się już piosenek. Zapewniają także, że przygotują dla nich specjalne laurki.

Kocham moich dziadków za to, że są mili i nigdy nie krzyczą. Zaprowadzają mnie do przedszkola i bawią się ze mną. Kupują mi także lody i cukierki – wyjaśnia za co kocha swoich dziadków sześcioletnia Emilia.

A ja kocham swoja babcię za to, że o mnie dba i w ogóle, że ze mną jest. Często się razem bawimy – dodaje Kamil.

Babcia uczy mnie pisać, jak mama nie ma czasu i gotuje mi pyszne obiadki – wymienia Natalia.

Dzieci chórem wymieniają, co dają swoim dziadkom z okazji ich święta. Będą to oczywiście kwiaty i laurki, słodycze, a także wspólne pamiątkowe zdjęcia.