25 stycznia w Zespole Szkół nr 2 im. Wojciecha Korfantego odbyła się prezentacja multimedialna na temat św. Tatiany i związanego z jej osobą Dnia Studenta obchodzonego w Rosji.

Młodzież, pod kierunkiem nauczyciela języka rosyjskiego, pani Anny Wodeckiej, przygotowała plakaty informacyjne o tym święcie. W ramach obchodów zorganizowano m.in. konkurs na najładniejszą kartkę imieninową, quiz o święcie Tatiany, przygotowano recytacje fragmentów ‚Eugeniusza Oniegina’ A. Puszkina  w języku rosyjskim i polskim. Atmosferę  imprezy osłodził poczęstunek uczestników imieninowymi ciasteczkami, przygotowanymi przez uczniów.

Przygotowując się do tej imprezy uczniowie na początku grudnia ub. roku odwiedzili Centrum Kultury i Języka Rosyjskiego w Krakowie. Zapoznali się z biblioteką, w której półki uginały się pod ciężarem książek historycznych, filozoficznych, biograficznych, dotyczących literatury rosyjskiej, translatorów i słowników. Wszystko to w języku rosyjskim. Istny raj dla moli książkowych i dla studentów filologii rosyjskiej. Po krótkim streszczeniu tego co ta placówka ma za zadanie uczniowie dowiedzieli się, że w dniach 20-27 września 2009 roku miał miejsce I Międzynarodowy Festiwal Studencki, którego organizatorem było właśnie wspomniane Centrum. To ogromny sukces zwłaszcza, że sympatyków kultury rosyjskiej jest cała masa. Pojawili się goście między innymi z Grecji i Japonii. Uczniowie obejrzeli jeszcze film w j. rosyjskim pod tytułem ‚Piter FM’.
 

Celem tego typu akcji jest propagowanie nauki języka rosyjskiego, którego znajomość jest przydatna w kontaktach z coraz liczniej odwiedzającymi nasz kraj turystami rosyjskojęzycznymi. Umiejętność posługiwania się językiem rosyjskim może również być ogromnym atutem w poszukiwaniu pracy.

Uroczystość spotkała się z zainteresowaniem młodzieży nie tylko uczącej się języka rosyjskiego. W związku z tym pani Wodecka wraz z uczniami ZS nr 2 zaprasza do udziału w kolejnych obchodach Dnia Studenta (25 stycznia 2011 r.) innych uczniów jastrzębskich szkół, w których uczą się tego języka. Kontakt: biblioteka.zs2@op.pl.

 

        Inf. nadesłana przez ZS nr 2