Pod honorowym patronatem prezydenta miasta Mariana Janeckiego w połowie lutego rusza kolejna wyprawa Jastrzębskiego Klubu Wysokogórskiego. Tym razem alpiniści zamierzają zdobyć Elbrus, najwyższy szczyt Kaukazu.

Prezydent Marian Janecki przekazał członkom wyprawy 13 bluz alpinistycznych typu Soft Shell z herbem i nazwą miasta, zakupionych za prawie osiem tysięcy złotych oraz trzy ekspedycyjne namioty typu igloo z serii expedition, które kosztowały prawie 12 tys. zł.

Wyjazd możliwy jest m.in. dzięki przychylności władz miasta. Kurtki zostały uszyte na naszą prośbę. Są one wykonane z bardzo dobrych materiałów, mają ‚oddychać’ i nie przepuszczać wiatru. Podobnie rzecz się ma z namiotami – wyjaśnił Arkadiusz Grządziel.

Na poskromienie Masywu Elbrusa uczestnicy wyprawy dają sobie dwa tygodnie. Jak mówią, technicznie nie jest to trudna góra, jednak część z 10-osobowej załogi po raz pierwszy zmierzy się z taką wysokością. Ma to też być poligon doświadczalny przed kolejną ekspedycją. Na przełomie maja i czerwca członkowie Jastrzębskiego Klubu Wysokogórskiego chcą bowiem zdobyć McKinley, najwyższy szczyt Ameryki Północnej, położony w górach Alaska.

Życzymy, żeby te plany udało się zrealizować. Działalność Jastrzębskiego Klubu Wysokogórskiego to dla naszego miasta ogromna promocja, dlatego nie odmawiamy pomocy – podkreślił prezydent Marian Janecki.