W kwietniu br. minie 70. rocznica zbrodni katyńskiej. Decyzją najwyższych władz ZSRR wymordowano 22 tysiące polskich oficerów, policjantów, pograniczników i inteligentów. Pamięć o tej tragedii narodowej jest wciąż żywa w sercach Polaków.

Zbliżająca się rocznica jest okazją, by przypomnieć mieszkańcom Jastrzębia Zdroju o synach naszej ziemi, którzy wiosną 1940 r. zostali zamordowani przez sowieckich oprawców.

16 kwietnia po raz pierwszy w historii miasta odbędzie się Dzień Katyński organizowany przez Inicjatywę Społeczną ‚Pamięć Jastrzębska’ oraz Stowarzyszenie Pokolenie.

Głównym punktem obchodów będzie odsłonięcie tablicy upamiętniającej 7 policjantów i 2 żołnierzy Września – mieszkańców naszej ziemi, bestialsko zamordowanych w Katyniu, Kalininie i Charkowie. Płyta z nazwiskami ofiar zostanie wmurowana w ścianę kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zdroju. W związku z tym ‚Pamięć Jastrzębska’ zwraca się do mieszkańców miasta z apelem o wsparcie inicjatywy poprzez nabywanie cegiełek w cenie 20 zł. Środki pozyskane z ich sprzedaży zostaną przeznaczone na ufundowanie tablicy oraz organizację Dnia Katyńskiego. Przewiduje się m.in. Mszę św. w intencji ofiar zbrodni, udział kompanii honorowej policji, widowisko plenerowe w wykonaniu Teatru ‚Monitoring’, zasadzenie 9 dębów, konkurs na Plakat Katyński oraz konkurs historyczny.

Cegiełki można nabywać w biurze ‚Pamięci Jastrzębskiej’ przy ul. 1 Maja 22 (drugie piętro nad restauracją ‚Zdrojowa’) oraz w redakcji Jasnetu przy Al. Jana Pawła II 1/15a (budynek ‚Jantar’). Więcej informacji można uzyskać pod numerem 504-149-118.