25 lutego w sali koncertowej ‚Symfonia’ w Akademii Muzycznej w Katowicach, szeroczanin Henryk Sławik, który podczas II wojny światowej uratował na Węgrzech tysiące Polaków i Żydów, został pośmiertnie uhonorowany przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Orderem Orła Białego.

W uroczystościach wziął udział Prezydent RP Lech Kaczyński oraz prezydent Węgier Laszlo Solyom. Order Orła Białego to najwyższe polskie odznaczenie. W 2004 roku Henryk Sławik otrzymał już Krzyż Kawalerski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Bardzo się cieszę, że świat może usłyszeć o Henryku Sławiku. Jeszcze do niedawna był postacią nieznaną. Przyjęcie przez szkołę w Jastrzębiu Szerokiej imienia Henryka Sławika to był taki początek popularyzacji człowieka, który zrobił tak wiele. Obecnie coraz więcej znaczących ludzi w naszym kraju mówi o Henryku Sławiku i o jego pięknej postawie – podkreślił podczas wczorajszej gali Marian Janecki, prezydent Jastrzębia Zdroju.

Organizatorem uroczystości był prezydent miasta Katowice Piotr Uszok oraz stowarzyszenie ‚Henryk Sławik – Pamięć i Dzieło’.

Henryk Sławik – bohater z naszych stron

;