Trzynastu uczniów z Zespołu Szkół Nr 1 wraz z opiekunami odwiedziło szkołę Isala w Silvolde w Holandii. Wizyta miała miejsce w dniach od 20 do 26 marca i odbyła się w ramach wymiany polsko-holenderskiej.

W kraju tulipanów na polską młodzież czekało sporo atrakcji. Już w sobotę odbył się turniej tradycyjnych holenderskich gier, który o dziwo wygrali Polacy. Niedziela była dniem spędzonym w domach holenderskich kolegów. Wielu uczniów wybrało się nad morze, część jeździła na łyżwach, rolkach, inni zwiedzali najbliższą okolicę poruszając się na bardzo popularnych w Holandii rowerach.

W poniedziałek przyszedł czas na uroczystą inaugurację międzynarodowej wymiany w Silvolde. Jastrzębianie spotkali się też z grupami uczniów z Hiszpanii, Francji i Włoch, którzy również uczestniczyli projekcie.

Najważniejszą częścią wymiany była jednak praca nad projektem, który uczniowie ‚jedynki’ rozpoczęli podczas pobytu ich holenderskich przyjaciół w Polsce. Polegał on na skonfrontowaniu wyobrażeń jastrzębian o Holandii z rzeczywistością. Po pracy był również czas na odpoczynek, czyli wycieczkę do Amsterdamu.

Ostatni dzień wymiany poświęcony był na rozgrywki sportowe.

Uczniowie ZS nr 1 podkreślają, że mają nadzieję kontynuować w przyszłości tak dobrze rozpoczętą wymianę ze szkołą w Silvolde.

(na podst. inf. ZS nr 1)