Z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, 13 kwietnia w naszym mieście oddany został hołd pomordowanym ‚na nieludzkiej ziemi’.

Uroczystości rozpoczęły się na cmentarzu komunalnym w Ruptawie. Tutaj przy symbolicznym grobie poświęconym obrońcom Ojczyzny w czasie II wojny światowej oraz Sybirakom i pomordowanym w Katyniu i łagrach sowieckich złożone zostały wiązanki kwiatów i zapalone znicze.

Zebrani odmówili modlitwę do Matki Boskiej Katyńskiej.

Módlmy się za tych, którzy w 1940 roku zginęli za prawdę z miłości do Ojczyzny. Musimy też pamiętać o tych, którzy ostatnio oddali swoje życie – prezydencie Lechu Kaczyńskim, jego małżonce i towarzyszących im osobach – powiedział ks. proboszcz Marek Zientek z parafii pw. Podwyższenia Świętego Krzyża, polecając wszystkie te osoby Miłosierdziu Bożemu.

Ryszard Czernecki, prezes jastrzębskiego koła Związku Sybiraków, zwrócił się do pedagogów, aby uczyli młodzież historii, ale nie wpajali jej nienawiści.

Szanujmy się. W tym symbolicznym grobie jest ziemia z Katynia, spod Monte Casino, spod Lenino i Syberii. Nasze hasło brzmi: pamięć zmarłym, pojednanie żywym. Róbmy wszystko, aby przyszłych pokoleń nie spotkało to, co my przeżyliśmy – apelował Ryszard Czernecki.

W kwietniu 1940 roku zbrodniczy system zdecydował, że należy pozbyć się elity państwa polskiego – oficerów. To pokazuje jak potworny był to system, który jednym rozkazem pozbawił życia prawie 22 tysiące obywateli – przypomniał prezydent miasta Marian Janecki.
Dziś jesteśmy wstrząśnięci też tym, co wydarzyło się 10 kwietnia 2010 roku, kiedy to polska delegacja znalazła śmierć w Smoleńsku, niedaleko Lasu Katyńskiego. Symbolika jest tak wyraźna, że trudno w tym miejscu nie zastanawiać się, dlaczego musiało do tego dojść – dodał prezydent.

Po uroczystościach przy symbolicznym grobie odbyło się spotkanie w Zespole Szkół nr 7 przy ul. Kaszubskiej, podczas którego młodzież przypomniała bolesną historię naszego kraju.

Organizatorami uroczystości byli: Urząd Miasta oraz środowiska kombatanckie.