Dwanaście szkół z Rybnika, Cieszyna, Żor, Czerwionki – Leszczyn i oczywiście z Jastrzębia, uczestniczyło w XIII Jastrzębskich Spotkaniach z Lekturą. Tegoroczna edycja tej imprezy odbyła się 21 kwietnia w bibliotece ‚Masnówka’.

XII Jastrzębskie Spotkania z Lekturą związane były w tym roku z 200 rocznicą urodzin Fryderyka Chopina i odbywały się pod hasłem: ‚Rodem warszawianin, sercem Polak, a talentem świata obywatel’. Uczniowie brali udział w zadaniach konkursowych w trzech grupach: szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły zawodowe. Część konkursowa została poprzedzona występem tanecznym do utworu Chopina przygotowanym przez Marzenę Mazur oraz prezentacją multimedialną o Fryderyku Chopinie autorstwa Renaty Sołtysik. Konkurs przebiegał w miłej atmosferze zdrowego wpółzawodnictwa. Uczniowie bardzo dobrze i sprawnie wykonywali zadania.

W grupie szkół podstawowych I miejsce zdobył Zespół Szkół z Czerwionki Leszczyn,  II miejsce Zespół Szkół z Żor i III miejsce Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy z Rybnika.
Z grupy gimnazjalnej najlepiej zaprezentował się Zespół Szkół z Żor, II miejsce Zespół Szkół nr 9
i III miejsce Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy z Rybnika. W obrębie szkół zawodowych I miejsce przypadłoZespołowi Szkół nr 9, II miejsce Zespołowi Szkół z Żor i III miejsce Zepołowi Szkół z Cieszyna.

Uczniowie regenerowali swoje siły i mieli czas na bliższe poznanie w czasie słodkiego poczęstunku w kawiarence ‚Da Vinci’ w Masnówce. Tam też uroczyście ogłoszono wyniki i rozdano nagrody.

Konkurs przygotowały i prowadziły nauczycielki języka polskiego: Anna Strzelak, Renata Sołtysik, Anna Kolwicz i Katarzyna Kolorz-Stylok.

 Organizatorem był Zespół Szkół nr 9 w Jastrzębiu Zdroju oraz Miejska Biblioteka Publiczna ‚Masnówka’, gdzie od trzech lat impreza się odbywa.