Członkowie Jastrzębskiego Klubu Wysokogórskiego wyruszają w góry Alaska. Marian Hudek, Piotr Lilla, Wojciech Sarna i Andrzej Mandrysz chcą poskromić McKinley (6194 m n.p.m.), najwyższy szczyt Ameryki Północnej. Dla Mariana Hudka McKinley jest też już ostatnim puzzlem do zdobycia tzw. Korony Ziemi, a więc najwyższych szczytów poszczególnych kontynentów. Dotychczas sztuka ta udała się zaledwie ośmiu Polakom. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objął prezydent Jastrzębia Zdroju Marian Janecki.

Uczestnicy wyprawy wylatują 16 maja z Katowic i na Alasce – w związku ze zmianą strefy czasowej – powinni wylądować tego samego dnia pół godziny przed północą.

W najbardziej optymistycznym wariancie zakładamy, że na szczyt uda nam się wejść już 26 maja. Jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że pogoda na McKinley’u jest bardzo kapryśna, więc z pewnością będziemy potrzebować więcej czasu – wyjaśnia Piotr Lilla.

Alpiniści nie ukrywają, że góra, która w języku mieszkańców Alaski nosi nazwę Denali, jest bardzo wymagająca i jej zdobycie będzie ich kosztować sporo pracy i wysiłku.

McKinley jest jedną z najzimniejszych gór na świecie. Temperatura sięgająca minus 40 stopni Celsjusza spotyka prawie każdą wyprawę, a potężne wiatry, wiejące z prędkością ponad 160 km/h, nie są tu rzadkością. Ponadto niskie ciśnienie, spowodowane bliskością bieguna, sprawia, że pod względem trudności McKinley porównywany jest do gór siedmiotysięcznych, leżących w innych rejonach świata. Dodatkową trudnością będzie dzień polarny, który skutecznie utrudnia regenerację organizmu podczas snu – tłumaczy Piotr Lilla.

Zgodnie z planem wyprawa ma potrwać do 14 czerwca.

Marian Hudek w drodze po Koronę Ziemi

Mont Blanc – 21 września 2005 roku.

Mount Everest – Stare legendy głoszą, że jest siedzibą bogów i tylko im wolno przebywać na jej szczycie, śmiertelnicy nie mają prawa go bezcześcić. A jednak są tacy, którzy wygrali pojedynek z najwyższą górą Ziemi. 15 maja 2007 roku o godzinie 7 rano na Dachu Świata stanął jastrzębianin Marian Hudek.

Kilimandżaro – 22 stycznia 2008 roku o godzinie 4.30 jastrzębianin dotarł na brzeg krateru Gilmans Point (5681 m n.p.m.), by po godzinie i piętnastu minutach osiągnąć upragniony szczyt Uhuru Peak (5895 m n.p.m.).

Masyw Vinsona – 17 stycznia 2009 roku o godzinie 20.50 czasu wschodnioeuropejskiego Marian Hudek zdobył Masyw Vinsona w Górach Ellswortha.

Aconcagua – 6 lutego 2009 roku o godzinie 15.00 miejscowego czasu członkowie Jastrzębskiego Klubu Wysokogórskiego: Marian Hudek, Dariusz Mildner, Piotr Lilla i Krzysztof Popardowski stanęli na Dachu Ameryki Południowej.

Piramida Carstensza – 17 listopada 2009 roku o godzinie siódmej rano Marian Hudek i Piotr Lilla weszli na szczyt Piramidy Carstensza.

Góra Kościuszki – 29 listopada 2009 roku, po trzech godzinach wspinaczki, jastrzębianie: Marian Hudek i Piotr Lilla stanęli na wierzchołku najwyższej góry Australii.

Elbrus – 24 lutego 2010 roku na najwyższy szczyt gór Kaukazu dotarło sześciu członków Jastrzębskiego Klubu Wysokogórskiego: Marian Hudek, Wojciech Sarna, Adam Rożek, Jarosław Baliński, Krzysztof Jarczyk i Patryk Zabrzewski. 27 lutego cel ten osiągnęli: Dariusz Mildner, Leszek Kopczyński, Maciej Kapa i Robert Broda.