42 uczniów z jedenastu jastrzębskich szkół odpowiadało na pytania z dziedziny sportu, kultury, turystyki i rekreacji Jastrzębia Zdroju i Karwiny. To wszystko odbyło się 11 maja w Urzędzie Miasta, podczas finału konkursu ‚Znam to miasto!’.

Finał konkursu rozpoczął się o godzinie 10.00. Uczestnicy, podzieleni na grupę gimnazjalną i ponadgimnazjalną, przez 30 minut rozwiązywali 25 pytań testowych. Wśród pytań można było znaleźć m.in. takie: Ile łącznie kilometrów liczą ścieżki rowerowe zlokalizowane na terenie Jastrzębia Zdroju?, Ile dzielnic znajduje się w granicach administracyjnych Karwiny? czy Od którego roku Jastrzębie Zdrój należy do Euroregionu Śląsk Cieszyński?

Największą ilość punktów i I miejsce w kategorii szkoły ponadgimnazjalne zdobyła Agnieszka Niemczyk, uczennica Zespołu Szkół Handlowych. W kategorii szkoły gimnazjalne największą ilość punktów i I miejsce wywalczył Radosław Hyła z Gimnazjum nr 12.

Nagrody i wyróżnienia wręczył prezydent miasta Marian Janecki.

Miło mi, że tak chętnie i licznie odpowiedzieliście na nasze zaproszenie do wzięcia udziału w konkursie. Pytania eliminacyjne przygotowane zostały w taki sposób, by zweryfikować waszą wiedzę o Jastrzębiu Zdroju i Karwinie. Sam fakt, że znaleźliście się dzisiaj w tym miejscu świadczy o tym, że doskonale znacie nasze miasto i partnerską Karwinę – zaznaczył prezydent Janecki.

Przypomnijmy. Do eliminacji szkolnych, które odbyły się 20 kwietnia przystąpiło blisko 200 uczestników z jedenastu zgłoszonych szkół. Uczniowie odpowiadali na 50 pytań z dziedziny sportu, kultury, turystyki i rekreacji. Mieli na to 45 min.

Konkurs realizowany był w ramach projektu unijnego ‚Spotkajmy się po drugiej stronie granicy’. Jest to autorski projekt Jastrzębia Zdroju i Karwiny, który ma charakter kampanii promującej walory turystyczno-sportowo-rekreacyjno-kulturalne tych miast.

Projekt ‚Spotkajmy się po drugiej stronie granicy’ otrzymał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007 – 2013 i budżetu państwa.