Występ Krakowskiego Zespołu Kameralnego uświetnił galę, która odbyła się 25 maja w Domu Zdrojowym, z okazji 20-lecia istnienia samorządu terytorialnego w Polsce. Na uroczystości spotkali się wszyscy ci, którzy przez ostatnie dwie dekady działali na rzecz naszego miasta: prezydenci, członkowie zarządów, radni, pracownicy samorządowi, a także osoby zasłużone dla miasta.

Spotykamy się w 20-lecie początków demokracji lokalnej. Dla naszego miasta jest to niezwykle ważne wydarzenie. Oczywiście ma ono charakter ogólnopolski, ale jeżeli weźmiemy pod uwagę, że Jastrzębie Zdrój istnieje od 47 lat, to widzimy, że połowa jego rozwoju przypada na demokrację lokalną – wyjaśnił prezydent miasta Marian Janecki.

Prezydent przypomniał, że Jastrzębie Zdrój było wybudowane jako miasto typowo socjalistyczne. Tu miała być sypialnia, tu ludzie mieli chodzić do roboty, tu mieli mieć tanią rozrywkę albo nie mieć jej wcale. I nagle w sierpniu 1980 roku ci ludzie zbuntowali się, nie chcieli już tak żyć. Chcieli stworzyć sobie normalny dom i normalne miasto.

Tak jak w 1980 roku protest górników był momentem przełomowym, tak w 1988 roku strajk w kopalni Manifest Lipcowy doprowadził do zwołania Okrągłego Stołu. Dzięki tamtym wydarzeniom żyjemy dziś w wolnej i demokratycznej Polsce – podkreślił prezydent. Dodał też, że Jastrzębie Zdrój zostało zbudowane w monokulturze węglowej. Bloki, szkoły, ośrodki zdrowia, domy kultury i drogi były własnością kopalń. Majątek ten musiał przejąć i zgromadzić samorząd. Instytucje, które gdzie indziej działały już od wielu lat, w Jastrzębiu Zdroju trzeba było dopiero stworzyć.

Za to wszystko, czego dokonali samorządowcy w ciągu 20 lat, chciałem podziękować – powiedział prezydent Janecki.

Przewodnicząca Rady Miasta Alina Chojecka odczytała listy gratulacyjne, które napłynęły od osób związanych z naszym miastem i samorządem, a które nie mogły wziąć udziału we wtorkowej uroczystości.

Podczas uroczystości zgromadzeni w Domu Zdrojowym mieli też okazję zobaczyć film pokazujący jak w ciągu 20-lecia zmieniało się nasze miasto. Wykład wygłosił dr Tadeusz Kania z cieszyńskiej filii Uniwersytetu Śląskiego.

Jastrzębie jest jednym z czterech miast budowanych od podstaw. Powiedziałbym, że jeżeli Cieszyn przeszedł w ostatnich 20 latach trzy fale upadków, to Jastrzębie przechodzi cały czas falę wzlotu i z tego miasta – jest to moja mała Ojczyzna – jestem dumny – podkreślił.

Uroczystą galę uświetnił występ Krakowskiego Zespołu Kameralnego. Zespół ten powstał w 1994 roku z inicjatywy Łukasza Mikołaja Matei, który jest jego kierownikiem artystycznym. W jego skład wchodzą znakomici instrumentaliści, absolwenci Akademii Muzycznej w Krakowie. Zespół posiada szeroki repertuar, obejmujący dzieła od Renesansu, aż do kompozycji z XX wieku. Ma za sobą kilkadziesiąt koncertów w Polsce, Austrii i na Słowacji.