Nasze miasto jest w tym roku miejscem startu i mety Kwietnego Biegu – corocznej sztafety wokół Polski, mającej na celu przypomnienie przełomowego znaczenia pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Ojczyzny. Start biegu odbył się 26 maja, a meta będzie miała miejsce 10 czerwca ok. godziny 17.00 w Parku Zdrojowym.

Również 10 czerwca w godzinach od 11.00 do 15.00 odbędzie się w Domu Zdrojowym konferencja z cyklu ‚Solidarność z błoń’. Współorganizatorem tej popularnonaukowej konferencji przygotowanej z okazji 30-lecia ruchu społecznego ‚Solidarność’ są Instytut Pamięci Narodowej oraz Stowarzyszenie 10 czerwca. Konferencji towarzyszyć będzie wystawa pt. ‚Kultura niezależna w kościele’ przygotowana przez oddział IPN w Katowicach.

Harmonogram konferencji: 11.00 – 13.00
– dr hab. Jan Żaryn (IPN, UKSW) – Historyczny wymiar pielgrzymek Jana Pawła II do Polski w czasie komunizmu
– Bogusław Tracz (IPN Katowice) – Karol Wojtyła/Jan Paweł II a kultura niezależna
– Kornelia Banaś (IPN Katowice) – Karol Wojtyła a pielgrzymki piekarskie
– Sławomir Maślikowski (IPN Katowice) – Ruch pielgrzymkowy na Jasną Górę w czasach PRL
– ks. dr Michał Kłakus – Kościół a ‚Solidarność’ jastrzębska
– ks. prałat Bernard Czarnecki (parafia NMP Matki Kościoła w Jastrzębiu Zdroju) – Jastrzębie Zdrój na mapie religijnej województwa i wprowadzenie do dyskusji.

13.30 – 15.00 Dyskusja ‚Fenomen społeczny publicznych zgromadzeń z Janem Pawłem II’.

Natomiast po przywitaniu sztafety, ok. godz. 17.00 w Parku Zdrojowym odbędzie się wręczenie nagród dla biegaczy oraz podsumowanie Kwietnego Biegu. Na zakończenie wystąpi zespół ‚Helikopter’. Impreza zakończy się o godzinie 19.00.