Ponad 3 500 km przebiegli w sumie uczestnicy Kwietnego Biegu – corocznej sztafety wokół Polski, mającej na celu przypomnienie przełomowego znaczenia pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Ojczyzny. Ta wyjątkowa impreza swój finał miała 10 czerwca w Parku Zdrojowym.

Punktualnie o godzinie 17.00 uczestnicy biegu dotarli do Parku Zdrojowego, gdzie na zawodników czekała już publiczność. Ostatni odcinek pokonała około 80- osobowa grupa biegaczy. Na zakończenie biegu odbyła się uroczysta ceremonia. Udział w niej wziął zastępca prezydenta miasta Franciszek Piksa oraz organizator i pomysłodawca biegu Andrzej Madej.

Uroczystość uświetnił występ zespołu ‚Helikopter’, który zaśpiewał znane i lubiane przeboje.

Nasze miasto było w tym roku miejscem startu i mety Kwietnego Biegu – start odbył się 26 maja.

Również 10 czerwca w godzinach od 11.00 do 15.00 w Domu Zdrojowym odbywała się konferencja zatytułowana ‚Solidarni z błoń’. Wystąpienia prelegentów ogniskowały się wokół czterech kwestii: Jana Pawła II, ‚Solidarności’, Kościoła oraz kultury niezależnej.
Konteksty historyczny i polityczny papieskich pielgrzymek z lat 1979, 1983 i 1987 przybliżył zgromadzonym dr hab. Jan Żaryn z Instytutu Pamięci Narodowej z Warszawy, na codzień wykładowca Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. O kulturze niezależnej i roli, jaką w rozbudzeniu tej kultury odegrał Jan Paweł II, opowiadał natomiast Bogusław Tracz z IPN w Katowicach. W temat papieskich pielgrzymek do Piekar Śląskich wprowadziła słuchaczy Kornelia Banaś, także z katowickiego IPN. O ruchu pielgrzymkowym na Jasną Górę w czasach PRL, zwłaszcza w świetle materiałów służb bezpieczeństwa opowiadał Sławomir Maślikowski z punktu konsultacyjnego IPN w Częstochowie. W lokalne relacje między kościołem a jastrzębską ‚Solidarnością’ wprowadził słuchaczy ks. dr Michał Kłakus. Natomiast na koniec spotkania swymi wspomnieniami o czasach górniczych strajków lat 80. podzielił się ks. prałat Bernard Czarnecki.
 
Współorganizatorem popularnonaukowej konferencji przygotowanej z okazji 30-lecia ruchu społecznego ‚Solidarność’ są Instytut Pamięci Narodowej oraz Stowarzyszenie 10 czerwca. Konferencji towarzyszyła wystawa pt. ‚Kultura niezależna w kościele’ przygotowana przez oddział IPN w Katowicach.