Uczniowie Gimnazjum nr 8 im. ks. Franciszka Blachnickiego od kilku miesięcy pracowali nad sztuką pod przewrotnym tytułem ‚Pif- paf, jesteś trup’. Sztukę wystawiono 16 czerwca w Domu Zdrojowym.

Autorem scenariusza filmowego i przedstawienia o tym samym tytule jest William Mastrosimone – amerykański scenarzysta. Inspiracją do napisania sztuki były makabryczne wydarzenia, które miały miejsce w amerykańskich szkołach. Autor poruszony siłą przemocy, jaka stała się udziałem młodych ludzi, postanowił zaprosić do dyskusji na temat jej źródeł.

Kamila Szostak, nauczycielka języka angielskiego skontaktowała się z autorem scenariusza i uzyskała jego zgodę na przygotowanie i zagranie ‚Pif-paf , jesteś trup’ w jastrzębskim gimnazjum. Dzięki temu znalazło się ono w gronie tysięcy szkół na całym świecie, gdzie młodzi ludzie zmierzyli się z utworem  Mastrosimone’a. Tekst przełożyła Anna Wędrychowicz – nauczycielka języka angielskiego. Uczniowie i nauczyciele musieli zachować oczywiście pewne warunki autora, na przykład takie, że sztuka nie może przynieść choćby złotówki  dochodu. Nie wolno było także używać atrap broni, a krew miała być pokazana symbolicznie.

Bohaterem sztuki jest kilkunastoletni Josh – sprawca śmierci siedmiu osób. Utwór pokazuje, jak ten stopniowo cyniczny i świetnie bawiący się młody człowiek powoli zaczyna rozumieć, że czyn, którego się dopuścił, stał się dla niego początkiem końca. ‚Pif-paf, jesteś trup’ nie daje odpowiedzi jednoznacznej, ale jak mantra stawia pytanie, obok którego nie można przejść obojętnie: Dlaczego, Josh, dlaczego? Warto je zadawać, warto amortyzować wszystkie lęki, obawy, a teatr i jego abstrakcyjny świat jest ku temu świetną okazją.