Łukasz Marszałkowski i Jacek Kopala, uczniowie szóstej klasy Szkoły Podstawowej nr 4 im. Leona Kruczkowskiego zostali laureatami III nagrody Ogólnopolskiego Konkursu o Tytuł Młodego Innowatora 2010. Konkurs zorganizowany był przez Federację Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT, Towarzystwo Kultury Technicznej pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej.

Uczniowie pod kierunkiem nauczycielki Barbary Polnik na konkurs zaprojektowali i przygotowali 3 wersje prototypu urządzenia wraz z pełną dokumentacją techniczną własnego wynalazku. Urządzenie, które nazwali: ‚STOPEK’ służy do ostrzegania przed nagłym otwarciem drzwi. Na eliminacje ogólnopolskie praca została zgłoszona przez Śląską Radę NOT FSNT w Katowicach.

Urządzenie jest przymocowane do drzwi od strony korytarza i połączone jest z klamką. Działa w następujący sposób: osoba, która będąc wewnątrz klasy chce otworzyć drzwi, naciska na klamkę i w tej samej chwili dźwignia z drugiej strony drzwi (na zewnątrz, od strony korytarza) podnosi do góry ramię ze znakiem ostrzegającym. Równocześnie włącza się krótkotrwały sygnał dźwiękowy z urządzenia czułego na ruch zmodyfikowanego przez uczniów.

Łukasz Marszałkowski i Jacek Kopala przebrnęli przez gęste sito trzystopniowej eliminacji i jako jedyni ze Śląska  zdobyli nagrodę. Jako laureaci, zostali zaproszeni na uroczystość wręczenia nagród wraz z opiekunem. Uroczystość odbyła się w Warszawie 14 czerwca. Reportaż z uroczystości zostanie opublikowany w Przeglądzie Technicznym.