Straż Miejska w Jastrzębiu Zdroju tradycyjnie już przystąpiła do kolejnej edycji ogólnopolskiego Programu STOP18!, której celem jest zapobieganie dostępowi niepełnoletnich do wyrobów tytoniowych.

Od dłuższego czasu strażnicy miejscy odwiedzają placówki handlowo-gastronomiczne na terenie miasta, gdzie wręczają sprzedawcom materiały związane z programem, a także odpowiadają na pytania związane z obowiązkami i prawami dotyczącymi sprzedaży wyrobów tytoniowych nieletnim.

Sprzedawcy za złamanie zakazu sprzedaży wyrobów tytoniowych niepełnoletnim grozi 500 zł mandat lub grzywna nawet do 5000 złotych. Program STOP18! uruchomił nową stronę internetową, na której można anonimowo zgłaszać punkty handlowe, podejrzane o łamanie prawa. Wystarczy wejść na adres www.sklepdokontroli.pl i podać, gdzie niepełnoletni mogą kupić papierosy.

Bodźcem do uruchomienia strony sklepdokontroli.pl były listy pisane do koordynatorów akcji STOP 18! przez świadków łamania zakazu sprzedaży niepełnoletnim.
Program STOP18! to największa w Polsce akcja zapobiegania dostępowi niepełnoletnich do wyrobów tytoniowych, działająca nieprzerwanie od 1998 roku.