Nową aparaturę medyczną otrzymał od miasta Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 2. Aparatura za ponad 302 tys. złotych będzie wykorzystywana do leczenia pacjentów na oddziale laryngologii oraz na oddziale chirurgii ogólnej.

Zestaw do endoskopii nosa z instrumentarium i kamerą został zakupiony za ponad 132 tys. zł. Aparat ten jest bardzo nowoczesnym urządzeniem medycznym służącym do przeprowadzania zabiegów laryngologicznych. W skład zestawu wchodzą: urządzenie główne, czyli endoskop, kamera medyczna oraz niezbędne do przeprowadzania zabiegów narzędzia chirurgiczne. Użytkownikiem zestawu do endoskopii będzie Oddział Laryngologii oraz Blok Operacyjny.
Z kolei laparoskop chirurgiczny z kompletem instrumentarium, kamerą oraz diatermią chirurgiczną kosztował prawie 170 tys. zł. Są to bardzo wysokiej klasy urządzenia medyczne, niezbędne do wykonywania zabiegów chirurgicznych w obrębie jamy brzusznej. Laparoskop chirurgiczny trafi na Blok Operacyjny.

Dzięki tak nowoczesnemu sprzętowi skraca się czas pobytu chorego w szpitalu, a także nie pozostają żadne blizny zewnętrzne – powiedział dr nauk medycznych Marek Wróbel, który zarządza oddziałem laryngologii. Lekarz szczegółowo omówił także działanie aparatu do endoskopii nosa.

Następnie zaprezentowano laparoskop chirurgiczny, który służył będzie na oddziale chirurgii ogólnej. Jego zalety przedstawił ordynator tego oddziału, dr n. med. Andrzej Kaptur. Ordynator wraz z dyrektorem szpitala, podziękowali za tak cenny sprzęt prezydentowi miasta Marianowi Janeckiemu.

Trzeba zaznaczyć, że pieniądze na ten nowoczesny sprzęt corocznie zarezerwowane są w budżecie miasta. Rada miasta zawsze bez wahania głosuje za pieniędzmi na taki sprzęt. Dlatego też pacjenci mogą być leczeni na najlepszej dostępnej aparaturze – zaznaczył prezydent Janecki.