1 sierpnia mija 66. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Instytut Pamięci Narodowej apeluje, aby w rocznicę godziny ‚W’ na minutę zamarł ruch w całym kraju.

‚Walka o byt niepodległościowy, którego symbolem jest Powstanie Warszawskie w dziejach Narodu i Państwa Polskiego stanowi moment szczególnej zadumy. Dziesiątki tysięcy Kolumbów rocznik 20. chwyciło za broń, aby wystąpić przeciwko okupacji niemieckiej, a jednocześnie nie dopuścić do okupacji sowieckiej. Ofiara najwyższa, którą trzeba było zapłacić była cząstką ceny za niepodległość, jakiej doznajemy. Tutaj, na Ziemi Śląskiej czas ten nierozłącznie wprowadza w wymiar zadumy związanej z Pamięcią o etosie walki Górnoślązaków w Trzech Powstaniach. W tym roku przypada 90. Rocznica II Powstania, jednocześnie 15 lipca minęło 90 lat od nadania przez Sejm Ustawodawczy RP Górnemu Śląskowi i Śląskowi Cieszyńskiemu szerokich uprawnień opartych na autentycznym samorządzeniu się miejscowej ludności. Wszystko to umożliwiło przywrócenie tych ziem i trwałe ich połączenie z Rzeczypospolitą. Winniśmy pamięć i cześć bohaterom tamtych dni.’ – napisali dr Andrzej Drogoń, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach i Marian Piotrowicz ‚Kometa’, prezes zarządu Okręgu Śląskiego ŚZŻAK w liście do prezydenta miasta Mariana Janeckiego.

Dla podkreślenia rangi wydarzenia, jakim był wybuch Powstania Warszawskiego, wywieszone zostaną flagi narodowe na urzędach państwowych i samorządowych oraz w miejscach publicznych.

Ponadto o godzinie 17.00 zostanie przeprowadzony wojewódzki test sprawności syren alarmowych wykorzystywanych w systemie ostrzegania i alarmowania ludności, umożliwiający jednocześnie upamiętnienie obchodów 66. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Emitowany będzie sygnał oznaczający ogłoszenie alarmu powietrznego – dźwięk ciągły, modulowany trwający jedną minutę.