Sierpień to miesiąc abstynencji alkoholowej. Z tej okazji co roku, w ostatnią niedzielę sierpnia w naszym mieście odbywa się Promenada Trzeźwości. W tym roku odbyła się już 14. edycja tej imprezy. I jak zwykle przyciągnęła do Parku Zdrojowego tłumy jastrzębian, a także gości z pobliskich miejscowości.

Imprezę otworzyli szefowie jastrzębskich klubów abstynenckich oraz Pełnomocnik Prezydenta ds. rozwiązywania problemów alkoholowych Magdalena Ostaszewska-Wdowiak, która jest jedną z pomysłodawczyń promenady. Podczas promenady do wszystkich jej uczestników przemówił także prezydent miasta Marian Janecki
Spotykamy się tutaj już od kilkunastu lat, poruszając tak ważny problem w mieście. Dobrze, że podczas promenady spotykają się tutaj osoby uzależnione od alkoholu z osobami zdrowymi. Jedni od drugich mogą tak wiele się nauczyć – powiedział prezydent. W słoneczną niedzielę 29 sierpnia w Parku Zdrojowym każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Pomimo tego, że praktycznie na każdym kroku poruszany był problem alkoholowy, nie była to impreza tylko dla dorosłych. Dzieci zabawiał klown, a przy artystycznych stoliczkach panie malowały najmłodszym twarze.

 

Podczas 14. Promenady Trzeźwości nie zabrakło także punktów informacyjnych, gdzie każdy chętny mógł uzyskać informacje na temat alkoholizmu. Rozstawione były stoiska z broszurami, ulotkami oraz innymi publikacjami informującymi o tym, jak ustrzec się przed uzależnieniem alkoholowym. Do dyspozycji zainteresowanych byli także członkowie klubów abstynenckich działających na terenie naszego miasta: Jastrzębskiego Katolickiego Klubu Trzeźwości oraz Klubu Abstynentów Arka. W trakcie imprezy sprzedawane było także ciasto oraz napoje, z którego dochód przekazany został dla Zakładu Leczniczo- Opiekuńczego dla Dzieci ‚Betlejem’ prowadzonego przez siostrę Jadwigę Bizoń.

Ten swoisty festyn rodzinny był także świetną okazją do dobrej zabawy. Pokaz taneczny zademonstrowały dziewczynki z zespołu tanecznego ‚Klips’. Następnie wszystkim przybyłym do Parku Zdrojowego czas umiliła Joanna Smajdor – finalistka programu ‚Mam Talent!’. Artystka wykonała najpopularniejsze utwory Fryderyka Chopina, pokazując jednocześnie, że oprócz genialnego głosu, posiada także talent pianistyczny. Wielu gości przybyłych na promenadę oczekiwało jednak na występ gwiazdy wieczoru, jaką niewątpliwie była Alicja Majewska, której akompaniował Włodzimierz Korcz. Alicja Majewska wykonała swoje największe przeboje takie jak ‚Wielki targ’, ‚Być kobietą’ czy ‚Jeszcze się tam żagiel bieli’. Nie obyło się oczywiście bez bisów.
Organizatorami imprezy byli: Prezydent Miasta Marian Janecki, Klub Abstynentów ‚Arka’, Jastrzębski Katolicki Klub Trzeźwości oraz Miejski Ośrodek Kultury.