W ostatni wakacyjny piątek w Masnówce i w Parku Zdrojowym gościły dzieci uczestniczące w finałowej imprezie rekreacyjnej ‚Zamkowe Podchody w Parku Zdrojowym’. Niezwykłą scenerią zabawy były pałace i zamki polskie słynące ze straszących tam duchów.

Główną atrakcją imprezy były podchody, których trasa przebiegała przez pięć punktów: Kórnik, Wawel, Niedzica, Wiśnicz, Łańcut. Zadania wykonywane w każdym z punktów związane były z historią, położeniem geograficznym, legendami i baśniami odpowiednich zamków. Uczestnicy imprezy mogli również popisać się zręcznością i sprytem podczas zabaw sprawnościowych.

fot. Miejska Biblioteka Publiczna

Czas pokonania trasy nie był premiowany, ważna była umiejętność współdziałania przy zdobywaniu kolejnych punktów w postaci złotych talarów.

fot. Miejska Biblioteka Publiczna

Oto jak impreza wyglądała w oczach dzieci:

Przemek 11 lat: Najbardziej podobały mi się lochy i nietoperze. Najtrudniejsze pytania były na Zamku w Niedzicy i bardzo fajne były trole.

Paweł 8,5 roku: Najtrudniejsze zagadki były na Wawelu, najstraszniejszy był sok z cytryny:

Marta 12 lat: Najstraszniejsze były trole, a zagadki niektóre były trudne, a niektóre łatwe.

fot. Miejska Biblioteka Publiczna

W zabawie wzięło udział ponad 100 dzieci.

Impreza stanowiła finał warsztatów wakacyjnych dla dzieci i młodzieży odbywających się w ramach projektu Stowarzyszenia Przyjaciół Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jastrzębiu Zdroju i Biblioteki pt.: ‚Jastrzębskie lato z duchami’ dofinansowanego ze środków Urzędu Miasta Jastrzębie Zdrój.  

fot. Miejska Biblioteka Publiczna

Ogłoszono także wyniki konkursu plastycznego ‚Pałace, zamki i dwory polskie’. Jury oceniło prace biorące udział w konkursie i wyłoniło laureatów:

I miejsce Natalia Dolata,
II miejsce Martyna Urbaniak,
III miejsce Katarzyna Komorowska.