‚Jastrzębska Solidarność 1980-2010’ to tytuł kolejnej publikacji przygotowanej przez Marcina Boratyna, Justynę Ciałoń, Marka Gałuszkę, Alinę Kuboszek, Bożenę Muszalską i Katarzynę Pomykoł. Promocja albumu wydanego w 30. rocznicę podpisania Porozumienia Jastrzębskiego odbyła się 2 września w Urzędzie Miasta.

Książka zawiera kalendarium wydarzeń związanych z ‚Solidarnością’ w ostatnich trzech dekadach, a także życiorysy ludzi zasłużonych dla ruchu. Publikacja została wydana w języku polskim, a jej fragmenty przetłumaczone na cztery języki: angielski, niemiecki, rosyjski i włoski.

Czas jubileuszu zawsze jest momentem, który zmusza nas do pewnych refleksji i wspomnień. Przypominamy sobie osoby i zdarzenia, bez których droga do wolnej Polski oraz obalenia systemu komunistycznego byłaby niemożliwa. To właśnie dzięki naszej ‚Solidarności’ bez strachu i obaw możemy nazywać się Polakami, możemy manifestować swój patriotyzm. A determinacji naszych robotników zawdzięczamy dziś życie w niepodległym państwie – podkreślił prezydent miasta Marian Janecki.

Cieszę się, że znaleźli się ludzie, dla których pielęgnowanie pamięci o minionych wydarzeniach jest ważne. Dzięki tej książce pamięć o ‚Solidarności’, o ludziach i wydarzeniach sprzed lat nie zatrze się tak szybko – powiedziała Danuta Jemioło z Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ ‚Solidarność’.

Jak dodał Piotr Duda, przewodniczący ZR, patrząc w przyszłość, nie można zapominać o tym co było. – Staramy się wspólnie robić coś dla historii, bo bez historii żaden naród, ani żaden związek zawodowy nie ma racji bytu – zaznaczył przewodniczący.

Zdaniem dr Zbigniewa Szczerbika, recenzenta książki, w wydarzeniach ostatnich 30 lat górnicy i mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju odegrali szczególną rolę. – Tak jak nie byłoby wolności bez ‚Solidarności’, tak nie byłoby wolnej i demokratycznej Polski bez buntu w Jastrzębiu-Zdroju – podkreślił dr Szczerbik.

Autorzy książki mają nadzieję, że nie jest to ostatnia publikacja, bo, jak zgodnie twierdzą, jastrzębska ‚Solidarność’ to coś więcej niż tylko jedna z ulotnych chwil historii.
Książka została sfinansowana z budżetu Urzędu Miasta za kwotę ponad 31 tys. zł.

Uroczystość uświetnił program artystyczny, który przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10.