Jest taki dzień raz w roku, kiedy jastrzębianie na świeżym powietrzu, bez dłuższych kolejek mogą zbadać m.in. ciśnienie krwi, poziom cholesterolu czy wzrok. Organizowany już od 12 lat Jastrzębski Festyn Zdrowia przyciąga tłumy osób, które dbają o swoje zdrowie, a co najważniejsze badają się profilaktycznie. Także i tym razem, 5 września podczas Festynu Zdrowia, jastrzębianie nie zawiedli i pokazali, że martwią się o swoje zdrowie

Inicjatywa organizacji Festynu Zdrowia zrodziła się wówczas gdy kilkanaście lat temu służba zdrowia przechodziła reformę. Dostęp do lekarza został utrudniony, wskutek czego pojawił się pomysł, alby organizować białe niedziele. Chciałabym, aby ta inicjatywa trwała i była kontynuowana co roku, gdyż dzięki niej wielu mieszkańców ma okazję do skorzystania z podstawowych badań diagnostycznych i z porad lekarskich – tłumaczyła Halina Humeniuk, naczelnik Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej.

Podczas Festynu Zdrowia można było wykonać bezpłatne badania, a także skonsultować się z lekarzami z niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej, szpitali oraz laboratoriów analitycznych. Można było m.in. zmierzyć poziom cukru, poziom cholesterolu, ciśnienie tętnicze krwi, poziom tkanki tłuszczowej, zbadać wzrok i słuch. Nowością były badania w kierunku wykrywania Helicobacter pylori – bakterii wywołującej chorobę wrzodową żołądka, a także w kierunku osteoporozy. Kobiety uczono także na fantomach jak badać piersi.

Dbamy w mieście o promocję zdrowia. Od kilku lat badania profilaktyczne zlecane są bezpośrednio przez Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej placówkom wyłanianym w drodze konkursu. Ale badania to nie wszystko, co roku pomagamy także szpitalowi, zakupując sprzęt medyczny. Niedawno zakupiliśmy tam aparaturę za ponad 300 tys. złotych. Kolejną formą jest organizowany właśnie festyn zdrowia, na który tak wiele osób co roku chętnie przychodzi – wyjaśnił Franciszek Piksa, zastępca prezydenta miasta. Każdy chętny mógł zasięgnąć także porad pielęgniarskich, lekarskich i dietetycznych. Jak wiadomo zdrowe odżywianie jest podstawą dobrego samopoczucia. Dlatego też można było skosztować zdrowych przysmaków, w tym soków, pieczywa czy produktów sojowych. Podczas niedzielnego festynu nie zabrakło także wystawy sprzętu medycznego. W festynie udział wzięło kilkudziesięciu wystawców. Organizatorami imprezy byli: Urząd Miasta oraz Miejski Ośrodek Kultury.