Jastrzębie-Zdrój jest oficjalnym partnerem Europejskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych 2010 w ramach Programu Miast Goszczących. Od 15 do 18 września będziemy gościć reprezentację programu narodowego z Francji. Mamy nadzieję, że nasi mieszkańcy ciepło przyjmą wyjątkowych sportowców.

Zgodnie z tradycją Olimpiad Specjalnych wszystkie reprezentacje krajów z zagranicy odwiedzają miasta goszczące gospodarza Igrzysk przed oficjalnym rozpoczęciem zawodów. W Programie Miast Goszczących ELIOS2010 weźmie udział 57 polskich miast. W trakcie pobytu w Jastrzębiu-Zdroju sportowcy będą gościnnie trenować na naszych obiektach, zwiedzą też nasze miasto i okolice. Przewidujemy atrakcje sportowo-kulturalne, m.in. uroczyste powitanie Biegu z Pochodnią Strzegących Prawa oraz imprezy integracyjne. Będzie to okazja dla naszych wyjątkowych gości do zapoznania się z polską kulturą, lokalnymi zwyczajami i naszymi mieszkańcami. Po pobycie w Jastrzębiu-Zdroju zawodnicy Olimpiad Specjalnych pojadą do Warszawy, aby przystąpić do rywalizacji, w której w sumie weźmie udział około 1600 sportowców z 57 państw europejskich i eurazjatyckich.

Europejskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych 2010 odbędą się od 18 do 24 września w Warszawie. Ceremonia Otwarcia będzie miała miejsce na stadionie Legii, a zamknięcie na Placu Zamkowym. Sportowcy rywalizować będą w 9 dyscyplinach, takich jak: bowling, lekkoatletyka, jazda szybka na wrotkach, koszykówka, 7-osobowa piłka nożna kobiet, badminton, tenis ziemny, tenis stołowy, trójbój siłowy. Dodatkowo zaplanowano dyscyplinę pokazową MATP dla sportowców z najgłębszym stopniem niepełnosprawności intelektualnej.

Olimpiady Specjalne Polska to organizacja pożytku publicznego dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Misją Olimpiad Specjalnych jest zapewnienie całorocznego cyklu  treningów i zawodów dla sportowców z tego typu niepełnosprawnością. Ruch Olimpiad Specjalnych zapoczątkowała Eunice Kennedy Shriver, siostra prezydenta J. F. Kennedy’ego, powołując w latach 60-tych w Stanach Zjednoczonych międzynarodową organizację sportową Special Olympics Inc.
Wszystkie informacje o ELIOS2010 można uzyskać odwiedzając oficjalną stronę Igrzysk www.warsaw2010.eu

W programie wizyty w naszym mieście przewidziano m.in.:

– 16 września /czwartek/, godz. 13.30 – 14.00 – Bieg z Pochodnią Strzegących Prawa na rzecz Olimpiad Specjalnych. Start Biegu – ul.1 Maja – zbiórka na parkingu przy ul. Zdrojowej (dawne AGH)

– 17 września /piątek/
godz. 12.30 – 13.30 – Spotkanie z Prezydentem Miasta Jastrzębia-Zdroju – sala posiedzeń Rady Miasta, Urząd Miasta
godz. 18.30 – Przyjazd na Lodowisko ‚JASTOR’ – Mecz JKH GKS Jastrzębie – Naprzód Janów.