Bieg z Pochodnią Strzegących Prawa na rzecz Olimpiad Specjalnych to jeden z elementów tradycji Olimpiad Specjalnych. W Jastrzębiu-Zdroju, które jest ‚Miastem Goszczącym’ olimpijczyków, bieg odbył się 16 września.

Święty Ogień Olimpijski, rozpalony w Grecji, zanim zapłonie w zniczu znajdującym się na arenach sportowych zmagań Specjalnych Olimpijczyków, jest niesiony przez sztafetę składającą się z ludzi na co dzień strzegących prawa, głównie policjantów, ale także żandarmów wojskowych, strażników więziennych, strażników miejskich, sędziów,  prokuratorów, adwokatów oraz strażaków.

Do Jastrzębia-Zdroju sztafeta dotarła z Wodzisławia Śląskiego, w naszym mieście dołączyli do niej przedstawiciele tutejszych stróżów prawa, uczniowie Zespołu Szkół nr 9, wolontariusze Olimpiad Specjalnych z ZS nr 5 oraz członkowie klubu biegacza ‚Diament’.

Sztafeta przebiegła ul. 1 Maja od ronda Zdrojowego do Parku Zdrojowego, zbiegła w parku do ul. Witczaka, by powrócić na plac przed Domem Zdrojowym.

Sztafetę powitał prezydent miasta Marian Janecki: – Przez długi czas było  pochmurno, padało. Jak przyjechaliście zaświeciło słońce – mówił do przybyłych prezydent miasta, który przypomniał także, że na uczestników Igrzysk czeka w Jastrzębiu jeszcze wiele atrakcji.
Kolebką Biegu z Pochodnią są Stany Zjednoczone. Święty Ogień Olimpijski został zapalony 6 sierpnia w Grecji i przewędrował przez osiem państw zanim dotarł do Jastrzębia-Zdroju.

Więcej na temat Europejskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych oraz Programu Miast Goszczących można uzyskać odwiedzając oficjalną stronę Igrzysk www.warsaw2010.eu