Podczas trzeciego dnia wizyty w naszym mieście Francuzi – uczestnicy V Europejskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych spotkali się z prezydentem miasta Marianem Janeckim oraz radcą ds. społecznych Ambasady Republiki Francuskiej Patrykiem Kluczyńskim. Spotkanie miało miejsce 17 września w jastrzębskim magistracie.

Zgromadzonych powitał prezydent Marian Janecki:
Trafiliście na samo południe Polski. Tu na pewno nie jest tak ciepło jak na południu Francji, na Lazurowym Wybrzeżu. Ale najważniejsze jest, aby ciepło i radość biło z waszych serc – mówił prezydent Janecki. Ponadto prezydent przypomniał o wieloletniej wymianie młodzieży między Tourcoing i Jastrzębiem, mówił o historii miasta, a zwłaszcza zwrócił uwagę na znaczenie Porozumienia Jastrzębskiego.

Uczestnicy zapewniali natomiast, że są pod wrażeniem polskiej gościnności i bardzo mile wspominali wizytę w Warsztatach Terapii Zajęciowej. Głos zabrał także radca ds. społecznych Ambasady Republiki Francuskiej Patryk Kluczyński:

Witam ekipę z Francji i życzę sukcesów. Cała ambasada będzie z wami – mówił.

W ramach programu Miast Goszczących w dniach 15 do 18 września Jastrzębie-Zdrój odwiedziło 27 zawodników i 9 trenerów z Francji – uczestników Igrzysk Olimpiad Specjalnych. W piątek po wizycie w Warsztatach Terapii Zajęciowej, goście zjawili się w Urzędzie Miasta.

W ramach pobytu organizowanego przez nasze miasto francuscy olimpijczycy zwiedzili również zabytkową kopalnię ‚Guido’ w Zabrzu, byli w Pszczynie, gdzie zobaczyli rezerwat żubrów, a nawet kibicowali podczas meczu JKH GKS Jastrzębie z Naprzodem Janów. Obowiązkowym punktem programu był także trening ogólnorozwojowy.