Ci, którzy przeżyli II wojnę światową i zsyłkę w głąb terytorium ZSRR, nigdy jej nie zapomną. Były to lata trudnego do wypowiedzenia cierpienia, morderczej pracy, potwornego głodu, chorób i utraty najbliższych. W Dniu Sybiraka przedstawiciele związków kombatanckich, władz miasta, zakładów pracy, służb mundurowych oraz młodzież szkolna spotkali się, by uczcić pamięć pomordowanych na Wschodzie.

Dla żyjących świadków tamtych wydarzeń data 17 września 1939 roku ma szczególne znaczenie.

Nie rozdrapujcie naszych ran, one są zagojone, ale blizny są w naszych sercach. Chcemy pamiętać, ale nie chcemy zemsty – mówił do zebranych przy symbolicznym grobie na cmentarzu komunalnym w Ruptawie Ryszard Czernecki, prezes jastrzębskiego Koła Związku Sybiraków.

Tutaj było niezwykle uroczyście i panowała podniosła atmosfera. Obchody swoją obecnością zaszczyciła I Śląska Brygada Rakietowa w Bytomiu, a oprawę muzyczną zapewniła orkiestra KWK Borynia. Ryszard Czernecki podziękował nauczycielom za to, że uczą młodych ludzi historii, dzięki czemu będą oni pamiętali o tragedii II wojny światowej.

Niezwykle ważne jest to, żeby wśród młodego pokolenia utrwalać przekaz o wydarzeniach sprzed lat. Znamienne jest zapisane na symbolicznym grobie zdanie: ‚Jeśli zapomnę o nich, Ty, Boże na niebie, zapomnij o mnie’ – podkreślił prezydent miasta Marian Janecki.

W samo południe uczestnicy uroczystości spotkali się w kinie Centrum, gdzie Gimnazjum nr 5 oficjalnie nadano imię Zesłańców Sybiru i wręczono sztandar.