‚Tak wiele przeszliśmy, tak wiele przed nami’ czyli kilka klipów z młodości PRL-u, to interesujący powrót do minionego ustroju. Już w najbliższy czwartek 30 września w kinie ‚Centrum’ aktorzy z Teatru Polskiego w Bielsku-Białej przeniosą nas w tamte czasy.

Projekt jest próbą podróży przez pamięć dzieciństwa i okresu dojrzewania w krótkich scenach, fleszach, obrazach. Sceny zabawne i perwersyjnie żenujące przeplatają się z obrazami nostalgicznymi i mrocznymi. Szkoła, pierwsze miłości, młodzieżowe imprezy utopione są w szarym i mrocznym sosie polskich lat 80-tych. Cytaty z Generała Jaruzelskiego przeplatają się z listami do Limahla, LEGO i Samanthy Fox. Papa Dance i Italo Disco zderza się Siekierą i Lechem Janerką. Obok siebie pojawiają się wuefiści, zomowcy, badylarze i zniszczeni przez system ludzie.

Proces przywoływania zdarzeń, smaków, obrazów z przeszłości jest również procesem tworzenia dzisiejszej świadomości. Próbą zrozumienia kim jestem dzisiaj, jak moje dzieciństwo wpływa na mnie w moim codziennym, tak zwanym dojrzałym życiu. Rozbicie muru z 1989 roku ma charakter symboliczny i egzystencjalny – dla każdej z postaci ów mur jest indywidualnym doświadczeniem, konfrontacją z samym sobą.

Tekst i obrazy scen są inspirowane opowieściami aktorów i realizatorów. Wiele z nich powstało w toku pracy, bezpośrednio na scenie, na drodze improwizacji.
Reżyseruje Piotr Ratajczak

Spektakl rozpocznie się o godzinie 19.00. Bilety można nabyć w cenie 10 złotych w kasie kina ‚Centrum’.

Na podstawie informacji nadesłanej przez Miejski Ośrodek Kultury.