‚Jesteście bardzo gościnni, miasto jest kolorowe, a wszyscy są dla nas bardzo przyjaźni’. Między innymi takie słowa można było usłyszeć od młodzieży z francuskiego Geispolsheim podczas wizyty w Urzędzie Miasta. Uczniowie spotkali się 6 października z prezydentem Marianem Janeckim, jego zastępcą Franciszkiem Piksą oraz przewodniczącą Komisji Edukacji Anną Toborowicz.

25 osobowa grupa młodzieży z Geispolsheim z College Jean de la Fontaine przyjechała do naszego miasta na zaproszenie Gimnazjum nr 11. Francuzi przebywają w Jastrzębiu od 2 października.
Odwiedziliśmy z uczniami już nasze sąsiednie miasta, takie jak Żory czy Wodzisław. Jutro jedziemy do Wieliczki i Krakowa. Codziennie odbywają się także spacery po Jastrzębiu. Także wiele zajęć organizujemy dla naszych zagranicznych gości w szkole – wymienia Anna Leszko, nauczycielka języka francuskiego z Gimnazjum nr 11.

Podczas spotkania w sali Rady Miasta, prezydent Marian Janecki przybliżył Francuzom historię Jastrzębia oraz  wieloletniej współpracy z Francją.
Nasze miasto od 20 lat cyklicznie organizuje wymianę uczniów z miastem partnerskim Tourcoing. Czyli możecie się u nas czuć jak u siebie w domu – powiedział prezydent miasta.

Uczniowie z Francji goszczą u rodzin polskich gimnazjalistów. Do kraju powrócą 8 października.