Ostatni tydzień września w Zespole Szkół nr 2 im. W. Korfantego w Jastrzębiu Zdroju okazał się absolutnie zabójczy. Idąc za przykładem Angielskiej Riwiery, a także reszty świata, uczniowie wzięli udział w ekscytującym ‚Tygodniu z Agathą Christie’, świętując 120. rocznicę urodzin Królowej Kryminału. Obchody przygotowali nauczyciele języka angielskiego: Ryszard Oślizło, Katarzyna Śnieg i Kinga Głowacka, a pomagali im uczniowie: Magdalena Tęcza, Agnieszka Marszał, Sandra Pałka, Bartłomiej Brandys, Klaudia Reszka, Klaudia Fryzowicz, Krystian Nowak i Adam Piernikarczyk.

Królowa Kryminału
Agatha Christie jest najlepiej sprzedającą się powieściopisarką na świecie, a jej książki zostały przetłumaczone na niemal wszystkie języki. Tylko Biblia i dzieła Szekspira sprzedają się lepiej niż jej 79 powieści kryminalnych, które uczyniły jej detektywów, Herculesa Poirot i Pannę Marple, tak sławnymi, jak ich twórczynię.

Imprezy
W czasie ‚Tygodnia z Agathą Christie’ w Zespole Szkół nr 2 ponad 40 uczniów wzięło udział w różnych konkursach, quizach, specjalnych imprezach towarzyszących i twórczych zadaniach. Ponadto, po serii lekcji i obejrzeniu programu o życiu Dame Agathy, w całej szkole nie pozostał nikt, kto nie wiedziałby, kim była Agatha Christie, co napisała i dlaczego jest tak sławna.

Chętni do wzięcia udziału w wieloczęściowym konkursie, mogli wybrać i wykonać te zadania, które spodobały im się najbardziej: niektórzy projektowali okładki książek Agathy Christie lub pisali recenzje, a inni tworzyli projekty tematyczne, rozwiązywali quizy lub uczestniczyli w specjalnej edycji Milionerów, w całości poświęconej życiu i twórczości najpopularniejszej powieściopisarki świata.

Zostań detektywem
Każdy mógł też zakosztować pracy detektywa! Na terenie szkoły ukryto 4 poszlaki (ofiara, metoda, motyw i miejsce zbrodni), które należało odnaleźć i odgadnąć tytuł książki, z której pochodzą. W podobną grę (szukając innych poszlak) mogli też zagrać użytkownicy strony Think English z całego świata.

Nagrody
Za każdy projekt, quiz lub grę uczestnikom przyznawano punkty, a zwycięzcy, którzy zgromadzili ich najwięcej otrzymali wspaniałe nagrody, między innymi: grę PC ‚I nie było już nikogo’, dwa filmy DVD (‚Śmierć na Nilu’ i ‚Zerwane zaręczyny’), siedem różnych książek Agathy Christie oraz jej autobiografię.

Zwycięzcy
W ‚Konkursie z Agathą Christie’ (projekty, quizy, gry detektywistyczne) nagrodzono 13 uczniów, a najwięcej punktów zdobyli: Bartłomiej Brandys (IV g T), Małgorzata Reguła (III b T) i Patrycja Sikora (III b T). Z kolei w ‚Milionerach z Agathą Christie’ najlepsi okazali się Bartłomiej Brandys i Martin Zieliński (IV g T), a kolejne miejsca zajęli: Patrycja Sikora i Małgorzata Reguła (III b T), Dominika Zając i Sylwia Mazurkiewicz (III d LO) oraz Szymon Kondratowicz i Daniel Jasiński (III c T). Gratulujemy zwycięzcom i serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom i pomocnikom!

Niespodzianki dla użytkowników Think English
Użytkownicy strony Think English wciąż mogą zagrać w grę online, rozwiązywać quizy, obejrzeć zdjęcia i projekty tematyczne, a także ściągnąć tapetę na pulpit Think Christie, jako pamiątkę po ‚Tygodniu z Agathą Christie’, dlatego warto zapamiętać adres: http://zs2konkursy.wordpress.com. Zapraszamy!

Tekst: Ryszard Oślizło